Nowy pumptrack w Katowicach. Dolina Trzech Stawów zyskała kolejną atrakcję

i

Autor: KAW

Katowice

Nowy pumptrack w Katowicach. Dolina Trzech Stawów zyskała kolejną atrakcję

2024-05-15 11:40

Dolina Trzech Stawów zyskała kolejną atrakcję. Składający się z dwóch torów pumptrack został już oddany do użytku mieszkańców.

Nowa atrakcja w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach

Rolkostrada, ścianka tenisowa, place zabaw, miejsce do spacerów, a teraz również pumptrack. Dolina Trzech Stawów zyskała kolejną atrakcję. Składający się z dwóch torów pumptrack został już oddany do użytku mieszkańców. Dzieci, młodzież i dorośli już teraz mogą bez przeszkód korzystać z nowego obiektu na rowerach, rolach i hulajnogach. Inwestycja została zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wykonawca zakończył już prace, a do wykonania zostały mu jedynie zlecone poprawki.

Budowa nowego pumptracku rozpoczęła się w sierpniu 2023 roku. Łączny koszt inwestycji to ponad 700 tys. zł. Przeprowadzone prace polegały na ukształtowaniu terenu pod tor oraz na wyrównaniu i utwardzeniu powierzchni. Na skarpach ułożono trawę z rolki, a w okolicy ustawiono ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Obiekt jest już ukończony, jednak niezbędne jest wprowadzenie kilku poprawek. Wykonawca prac musi między innymi wymienić trawę z rolki, która się nie przyjęła, ale jak informuje katowicki Urząd Miasta, nie wypłynie to na możliwość korzystania z obiektu ani bezpieczeństwo. Teren pumptracku nadal jest ogrodzony, a pomiędzy dwoma torami znajduje się wjazd. Ogrodzenie zostanie zdemontowane już w przyszłym tygodniu po usunięciu usterek.

Tory dla mniej i bardziej zaawansowanych

W ramach inwestycji powstały dwa tory: mini pumptrack i easy pumptrack. Mini pumptrack przeznaczony jest dla młodszej grupy wiekowej i osób mniej zaawansowanych. Ma utwardzaną powierzchnię z mieszanki mineralno-asfaltowej. Jego długość wynosi 32 m, a szerokość 1,5 m. Z toru easy pumptrack korzystać mogą bardziej zaawansowani użytkownicy. Jego kształt jest nieregularny i znajduje się tam duża liczba przeszkód. Jego długość to 243 m, a szerokość 1,7 m.

- Teren, na którym powstał pumptrack, znajduje się przy stawie Łąka. Dotychczas był niezagospodarowany, z alejką asfaltową od strony południowej i zachodniej. Służył mieszkańcom do spacerów, ale postanowili oni, że idealnie nadaje się do realizacji kolejnego miejsca dla osób chcących doskonalić swoje sportowe umiejętności. Pomysł zyskał ponad 8 tys. głosów. Tor został już odebrany, choć trzeba jeszcze wymienić fragment trawy z rolki, która się nie przyjęła. Mimo to zdecydowaliśmy o tym, żeby udostępnić go mieszkańcom, by w czasie tak ładnej pogody mogli już sprawdzić nowe miejsce do rekreacji. Prosimy jednak, aby podczas korzystania nie chodzić po trawie, aby mogła się ona ukorzenić - podkreślił Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Nowo wybudowany pumptrack to już trzeci taki obiekt w Katowicach. Pierwszy, również wybudowany w ramach Budżetu Obywatelskiego, znajduje się na Osiedlu Witosa przy ul. Grabskiego. Do użytku został oddany w 2016 roku. Kolejny obiekt znajduje się w oddanym niedawno do użytku parku Wełnowieckim, ale przeznaczony jest tylko dla rowerzystów.