Przed nami słoneczny weekend. Lekarze apelują: zostańcie z dziećmi w domu

2020-04-03 14:57
Zostań w domu
Autor: Szpital nr 4 w Gliwicach

Personel medyczny oddziału pediatrii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach przygotował apel o pozostanie w domach w obliczu nadchodzącego wiosennego, ciepłego weekendu. Wierzymy, że poskutkuje - zaznacza dr Agata Gajewska, ordynator pediatrii w gliwickim szpitalu miejskim. Zobaczcie, co mówią lekarze.

Lekarze apelują - zostańcie w domu. A w weekend pogoda ma być piękna

Pogodowe prognozy są na pierwszy kwietniowy weekend bardzo optymistyczne. Niemal w całym kraju ma być słonecznie, a pogoda w najcieplejszym momencie dnia może wynosić nawet 20 stopni Celsjusza. W normalnych okolicznościach pewnie z chęcią korzystalibyśmy z ciepłego powiewu wiosny. Niestety pandemia koronawirusa skutecznie nam to uniemożliwia. Sami powinniśmy wobec tej całej sytuacji mieć wiele zrozumienia i po prostu zostać w domu, pomimo słonecznej pogody za oknem. O to też apelują lekarze z Gliwic.

- Wiele wskazuje na to, że w czasie pierwszego kwietniowego weekendu pogoda będzie naprawdę wiosenna. To dodatkowa zachęta by spędzać czas poza domem. Niestety, w czasie narastającego zagrożenia epidemiologicznego spowodowanego rozprzestrzenianiem się koronawirusa, może to mieć bardzo negatywne skutki – podkreśla dr Agata Gajewska, ordynator pediatrii w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

Tak zrodziła się akcja gliwickich pediatrów skierowana przede wszystkim do rodziców i opiekunów. Wiadomo, że dzieci, gdy nadeszła wreszcie piękna pogoda, będą chciały bawić się poza domem, pojeździć na rowerze czy spotkać się z kolegami i koleżankami. To dobra okazja by dokładnie wytłumaczyć, dlaczego nie mogą tego zrobić, skąd bierze się zagrożenie epidemiologiczne i dlaczego zakażenie koronawirusem jest tak niebezpieczne – tłumaczą specjaliści. Dlatego nie skupiajmy się na zakazach, ale na rozmowie z dzieckiem, na przystępnym przekazaniu informacji – podsumowują. Traktujmy tę kwarantannę i tę sytuację jako źródła wiedzy o nas samych, które pozwolą nam na to, żeby przeżywać emocje i móc je analizować – dodaje Justyna Soroka, psycholog ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Czytaj: Posłuchaj, co koronawirus robi z płucami człowieka. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Katowice podczas kwarantanny
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE