Zostań w domu

i

Autor: Szpital nr 4 w Gliwicach

Przed nami słoneczny weekend. Lekarze apelują: zostańcie z dziećmi w domu

2020-04-03 14:57

Personel medyczny oddziału pediatrii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach przygotował apel o pozostanie w domach w obliczu nadchodzącego wiosennego, ciepłego weekendu. Wierzymy, że poskutkuje - zaznacza dr Agata Gajewska, ordynator pediatrii w gliwickim szpitalu miejskim. Zobaczcie, co mówią lekarze.

Lekarze apelują - zostańcie w domu. A w weekend pogoda ma być piękna

Pogodowe prognozy są na pierwszy kwietniowy weekend bardzo optymistyczne. Niemal w całym kraju ma być słonecznie, a pogoda w najcieplejszym momencie dnia może wynosić nawet 20 stopni Celsjusza. W normalnych okolicznościach pewnie z chęcią korzystalibyśmy z ciepłego powiewu wiosny. Niestety pandemia koronawirusa skutecznie nam to uniemożliwia. Sami powinniśmy wobec tej całej sytuacji mieć wiele zrozumienia i po prostu zostać w domu, pomimo słonecznej pogody za oknem. O to też apelują lekarze z Gliwic.

- Wiele wskazuje na to, że w czasie pierwszego kwietniowego weekendu pogoda będzie naprawdę wiosenna. To dodatkowa zachęta by spędzać czas poza domem. Niestety, w czasie narastającego zagrożenia epidemiologicznego spowodowanego rozprzestrzenianiem się koronawirusa, może to mieć bardzo negatywne skutki – podkreśla dr Agata Gajewska, ordynator pediatrii w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

Tak zrodziła się akcja gliwickich pediatrów skierowana przede wszystkim do rodziców i opiekunów. Wiadomo, że dzieci, gdy nadeszła wreszcie piękna pogoda, będą chciały bawić się poza domem, pojeździć na rowerze czy spotkać się z kolegami i koleżankami. To dobra okazja by dokładnie wytłumaczyć, dlaczego nie mogą tego zrobić, skąd bierze się zagrożenie epidemiologiczne i dlaczego zakażenie koronawirusem jest tak niebezpieczne – tłumaczą specjaliści. Dlatego nie skupiajmy się na zakazach, ale na rozmowie z dzieckiem, na przystępnym przekazaniu informacji – podsumowują. Traktujmy tę kwarantannę i tę sytuację jako źródła wiedzy o nas samych, które pozwolą nam na to, żeby przeżywać emocje i móc je analizować – dodaje Justyna Soroka, psycholog ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Czytaj: Posłuchaj, co koronawirus robi z płucami człowieka. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Katowice podczas kwarantanny
Sonda
Jaki jest Twój najlepszy sposób na walkę z domową nudą?