Przeciekający dach i okna, zacieki na ścianach. Dom Aniołów Stróżów w Katowicach potrzebuje remontu [ZDJĘCIA]

2020-09-21 11:35 Arkadiusz Nauka

Na co dzień pomagają innym, a teraz sami potrzebują pomocy. Budynek Domu Aniołów Stróżów w Katowicach-Załężu jest w fatalnym stanie i konieczny jest natychmiastowy remont. Dach i okna przecieką, na ścianach tworzą się zacieki. 20 września Stowarzyszenie rozpoczęło internetową zbiórkę pieniędzy, z której dochód zostanie przeznaczony na odnowienie miejsca, w którym każdego dnia pomoc otrzymuje 70 dzieci z biednych rodzin. Potrzebnych jest blisko 337 tysięcy zł. Akcję może wesprzeć każdy. Wystarczy dokonać wpłaty poprzez stronę anioly24.pl/remont.

ESKA XD #002

Dom Aniołów Stróżów w Katowicach potrzebuje remontu. Ruszyła zbiórka pieniędzy

Budynek Domu Aniołów Stróżów na katowickim Załężu przy skrzyżowaniu ulic Gliwickiej i Bocheńskiego zna chyba każdy mieszkaniec Katowic. Zamieszkującą go organizację również. Dom Aniołów Stróżów w Katowicach od lat pomaga dzieciom i młodzieży żyjącym w ubóstwie. Wspiera też ich rodziny. W Załężu działa od 1999 roku. Prowadzi tu trzy Świetlice Terapeutyczne dla dzieci. Teraz jednak organizacja sama potrzebuje pomocy, bo budynek Domu Aniołów Stróżów jest w fatalnym stanie i remont jest koniecznością.

- Dzięki sponsorom, a także pozyskanym dotacjom, wyremontowaliśmy już pomieszczenia przedszkola oraz klubu, a także podwórko wraz z placem zabaw. Teraz czeka nas najtrudniejszy, ale i kluczowy dla funkcjonowania Domu etap - mówi Monika Bajka, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów.

Zobacz także: Koniec z bezpłatnym parkowaniem w Strefie Kultury w Katowicach. Wiemy ile będzie kosztował postój. Cena jest zaporowa [AUDIO]

Wyzwania są spore. Grożący przeciekaniem jesienią dach i okna, zacieki na ścianach i czekająca na odświeżenie elewacja. Wymagające odświeżenia i wyposażenia w nowy sprzęt pomieszczenia, w których znajdują się w 2 świetlicach dla dzieci w wieku szkolnym 6 – 14 lat - remont musi odbyć się jeszcze w tym roku, ponieważ nadchodząca zima może tylko pogorszyć sytuację.

Niestety sytuacja związana z pandemią koronawirusa spowodowała, że znaleźliśmy się w trudnym położeniu i dysponujemy ograniczonymi zasobami. Część sponsorów była zmuszona ograniczyć wsparcie, odwołaliśmy także wszystkie wydarzenia i akcje w trakcie których planowaliśmy zbierać środki finansowe – zauważa Monika Bajka.

- Warunki, w jakich na co dzień mieszkają nasi podopieczni, wielu osobom pewnie nawet trudno sobie wyobrazić: przepełnione mieszkania, dzielenie łóżka z rodzeństwem, brak miejsca do nauki, czy toaleta na korytarzu. To rzeczywistość wielu dzieci, mimo że mamy XXI wiek. W takich okolicznościach szczególnie trudno jest wyjść z zaklętego kręgu biedy. Dlatego tak ważna, także z terapeutycznego punktu widzenia, jest przestrzeń, w jakiej możemy pracować z naszymi podopiecznymi. Na różne sposoby chcemy Im pokazywać, że życie może wyglądać inaczej. Przez 25 lat działań wielu naszych podopiecznych to udowodniło, zmieniając swoje życie i wychodząc na prostą - mówi Monika Bajka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Przerażający klaun straszył ludzi w Rybniku? Zagadka została rozwiązana [WIDEO]

Akcję może wesprzeć każdy. Wystarczy dokonać wpłaty poprzez stronę anioly24.pl/remont.

Dom Aniołów Stróżów od ponad 25 lat działa na rzecz dzieci, młodzieży i rodzin wykluczonych społecznie z pogórniczych i pohutniczych dzielnic biedy. Na Śląsku i w Zagłębiu stowarzyszenie prowadzi nieodpłatnie osiem świetlic terapeutycznych, klubów malucha, klubów rozwoju dzieci i młodzieży, programy uliczne oraz poradnię rodzinną