Górnicy rozpoczęli strajk. Nie wyjechali na powierzchnię po porannej szychcie! Gdzie jest premier Morawiecki?

2020-09-22 7:02 NAU Dariusz Brombosz
Górnicy grożą strajkiem. Dzisiaj mija ultimatum jakie związkowcy dali premierowi
Autor: arc czy Mateusz Morawiecki odpowie na apel górników? Jeśli nie to będzie strajk

Pierwsi górnicy już rozpoczęli protest i nie wyjechali na powierzchnię po porannej szychcie w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. W następnych dniach do protestów mają dołączyć górnicy z innych kopalń. A w piątek będzie wielka manifestacja w Rudzie Śląskiej. Wszystko dlatego, że premier Mateusz Morawiecki nie odpowiedział na apel związkowców i nie znalazł czasu na rozmowę z górnikami. Szczegóły na slask.eska.pl.

ESKA XD #002

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Strajk górników wisi w powietrzu. Czy Mateusz Morawiecki odpowie na ich apel?

Kilku górników z kopalni Ruch Bielszowice rozpoczęło poranny protest pod ziemią! Jeszcze dziś popołudniu - jak zdradził nam Rafał Jedwabny z Sierpnia 80' protest ma rozpocząć się w pozostałych rudzkich kopalniach, czyli Pokój i Halemba.

Protest górników się zaostrza. Pod ziemią strajkuje 100 osób. Górnicy są wściekli, zapowiadają ogromną manifestację [ZDJĘCIA]

- Z tego co wiem to tam spontanicznie część pracowników zostało na dole, a na części kopalń część załogi nie wyjedzie - potwierdza nam Rafał Jedwabny z Sierpnia 80'.

Jutro mają dołączyć kolejne kopalnie PGG. Górnicy strajkują w kopalniach:

  • Pokój,
  • Halemba,
  • Wujek,
  • Bielszowice

Górnicy mają dość, a związkowcy niekoniecznie panują nad gniewem pracowników dołowych. Ale po kolei:

Dokładnie tydzień temu największe centrale związkowe działające w górnictwie ogłosiły pogotowie strajkowe w kopalniach na Śląsku i Zagłębiu. Kością niezgody pomiędzy pracownikami dołowymi a rządem jest przedstawiona przez ministra klimatu strategia „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku”, która prawdopodobnie wymusi likwidację wielu kopalń już w najbliższych latach.

CZYTAJ WIĘCEJ: Na kopalniach ruszyła akcja ulotkowa. Górnicy szykują się do strajku. Atmosfera jest gorąca

Górnicy wysłali do Premiera Morawieckiego list z prośbą, aby bezpośrednio włączył się w rozwiązanie kryzysu w górnictwie. Jeśli szef rządu nie odpowie na apel do północy - górnicy grożą protestami ulicznymi i strajkami w kopalniach.

Dziś, 21 września po godzinie 15.30 spotykają się w swoim gronie aby omówić szczegóły ewentualnych protestów.

Cierpliwość górników jest już na wyczerpaniu. Wiele wskazuje na to, że kopalnie będą likwidowane jeszcze w tym roku a rządzący nie mają żadnego konkretnego pomysłu na to jak zapewnić przyszłość pracownikom likwidowanych zakładów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bogusław Ziętek: „Śląsk czeka "Holocaust" . W przeciągu kilku miesięcy czeka nas likwidacja od 5 do 7 kopalń [AUDIO]