Niskie ceny w sklepach przyczyną postępowania prokuratorskiego

i

Autor: Bartlomiej Magierowski/East News

Zakupy

Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie niskich cen w Lidlu, Biedronce i Kauflandzie

Zbyt niskie ceny w sklepach największych sieci handlowych w Polsce stały się przyczyną wszczęcia postępowania prokuratury. Chodzi o zaniżanie cen w lutym, gdy Lidl, Biedronka i Kaufland sprzedawały napije wysokoprocentowe w cenie poniżej 10 zł.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowania w sprawie ceny wódek w Lidlu, Biedronce i w Kauflandzie – poinformował jej rzecznik prasowy prok. Szymon Banna. Skąd taka decyzja? Wszczęcie postępowania dotyczy szeroko komentowanej wojny cenowej największych sieci handlowych w Polsce, gdy w lutym oferowały one wódkę w zaskakująco niskich cenach poniżej kosztów produkcji.

W lutym w Biedronce, Lidlu i w Kauflandzie można było kupić półlitrową butelkę wódki w cenie poniżej 10 zł. W Biedronce pół litra "Parkowej" kosztowało 8,99 zł, w Lidlu pół litra "Polnej" – 9,99 zł, a w Kauflandzie półlitrowa butelka "Żubra" kosztowała 9,99 zł.

Ile kosztuje wódka w Lidlu i Biedronce?

Sieć Kaufland wyjaśniła, że była to pomyłka, która natychmiast została poprawiona.

Na tak niską cenę alkoholu zareagował aktywista Jan Śpiewak, który złożył zawiadomienie do UOKiK na sieć Lidl, Biedronka i Kaufland – jak napisał na platformie X – "dotyczące stosowania tzw. dumpingu oraz czynów nieuczciwej konkurencji poprzez sprzedaż wódki poniżej kosztów produkcji, a nawet poniżej kosztów akcyzy".

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów również przyjrzał się tej sprawie i zawiadomił prokuraturę.

Promocja alkoholu, która została przyjęta w tej formie przez sieci handlowe, może stanowić zakazaną prawnie promocję napojów alkoholowych. Dlatego zawiadomiliśmy prokuraturę – przekazała rzecznik UOKiK Małgorzata Cieloch. 

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zostało złożone w odniesieniu do wszystkich sieci handlowych. Dotyczy sieci sklepów Biedronka, Lidl i Kaufland.

Walka cenowa Lidla i Biedronki

Zobacz najlepsze memy