Polskim uczelniom grozi zapaść. Rektorzy wystąpili z dramatycznym apelem do władz

2022-10-12 14:34
KRASP
Autor: KRASP mat. pras.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich wystąpiła z apelem do władz o podjęcie jak najszybszych działań, które uchronią system szkolnictwa wyższego od kryzysu finansowego i kadrowego. Brak reakcji ze strony rządu może oznaczać zapaść polskich uczelni wyższych.

Rektorzy uczelni wyższych skierowali do polskich władz apel, w którym podkreślają dramatyczną sytuację szkolnictwa wyższego. Przyczynia się do niej obecna sytuacja ekonomiczna i brak decyzji zapobiegawczych ze strony rządu.

W reakcji na gwałtownie pogarszającą się sytuację ekonomiczną polskich szkół wyższych Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich występuje z dramatycznym apelem do Władz Rzeczypospolitej Polskiej o jak najszybsze podjęcie zdecydowanych działań, które pozwolą uchronić jednostki krajowego systemu szkolnictwa wyższego i nauki przed zagrażającym im kryzysem finansowym i kadrowym – czytamy w liście KRASP.

Kryzys szkolnictwa wyższego

Ze względu na rosnącą inflację, a także drastyczne podwyżki cen energii rektorzy polskich uczelni wyższych apelują o jak natychmiastowe podjęcie działań przez rząd. Działań, które zapobiegną zbliżającemu się kryzysowi szkolnictwa wyższego. - Członkowie Prezydium KRASP czują się w obowiązku podkreślić, że rosnąca w szybkim tempie inflacja oraz skokowy wzrost kosztów działalności polskich uczelni […], przy kilkuprocentowym wzroście wartości subwencji będzie musiał nieuchronnie zachwiać sytuacją finansową podmiotów polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki – czytamy w treści apelu.

Oznacza to ograniczenie działalności i inwestowania w infrastrukturę badawczą. Rektorzy zwracają uwagę, że konsekwencje mogą okazać się nieodwracalne.

Dofinansowanie polskich uczelni

W apelu pokazano, że władze przyznały polskim uczelniom dodatkowe środki finansowe w celu podwyższenia wynagrodzeń pracowników ale podwyżka wyniosła 4,4 procent przy inflacji wynoszącej 17,2 procent. Tak samo sytuacja wygląda z zatrudnianiem profesorów i innych pracowników, ostatni raz pensje ustalane były w 2018 roku. Dodatkowo od 2023 roku po raz kolejny ma wzrosnąć płaca minimalna, uczelnie już dzisiaj nie mają pieniędzy na przyszłoroczne wyrównanie pensji. Skutkuje to tym, że pracownicy odchodzą z uczelni do lepiej płatnych prac.

Mamy świadomość powagi i złożoności aktualnej sytuacji ekonomicznej i gospodarczej, w której znalazł się nasz kraj, w tym cały jego system szkolnictwa wyższego i nauki. Zdajemy sobie sprawę z konieczności działań oszczędnościowych. W zaistniałych warunkach absolutnie niezbędne jest jednak zastosowanie systemowych, skoordynowanych działań osłonowych i pomocowych dla szkolnictwa wyższego, podjętych przez Władze centralne w imię troski o kształcenie naszych przyszłych elit – czytamy w zakończeniu apelu rektorów.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE