Żołnierze

i

Autor: Starostwo Powiatowe Jarosław

Pieniądze

Podwójna emerytura dla emerytów mundurowych. Ile wyniesie?

Do Sejmu wpłynął projekt zmian w systemie emerytalnym. Osoby, które pobierają emerytury mundurowe mają dostać podwójne emerytury, gdy udowodnią, że odprowadzali składki ZUS. Dzisiaj są pozbawieni tych wypłat.

Posłowie KO Cezary Tomczyk, Cezary Grabarczyk i Czesław Mroczek złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy on tzw. emerytur mundurowych. Dzisiaj emeryci mundurowi często podejmują pracę i odprowadzają składki na ZUS, jednak nie mogą z nich korzystać, aby otrzymać dodatkową emeryturę. 

Jak zaznaczają posłowie, pomysł złożenia nowelizacji ustawy o emeryturach mundurowych zrodził się podczas niedawnego spotkania w Bytomiu, gdzie temat podniósł jeden z uczestników. Tłumaczył, że państwo pozbawia go prawa do emerytury, bo jest były zawodowym żołnierzem i nie może korzystać ze składek, które odprowadzał do ZUS.

Nowelizacja ma wyeliminować dyskryminację byłych wojskowych i funkcjonariuszy, którzy przeszli na mundurową emeryturę, ale cały czas pracują i płacą składki.

- Każdy, kto był żołnierzem zawodowym i jednocześnie odprowadzał składki do ZUS będzie mógł skorzystać z dodatkowej emerytury - powiedział Cezary Tomczyk.

Podwójna emerytura dla mundurowych

Gdy zmiany wejdą w życie, byli mundurowi będą otrzymywać podwójną emeryturę.

"Funkcjonariusze służb mundurowych przechodzący na emeryturę po 25 latach służby powinni być nadal aktywnymi pracownikami na rynku pracy. Odprowadzając składki na ubezpieczenia społeczne od otrzymywanego wynagrodzenia z tytułu pracy zawodowej stają się ubezpieczonymi w systemie ubezpieczeń społecznych. Jednak zgodnie z dotychczasowymi przepisami emeryt mundurowy nie ma prawa do świadczenia emerytalnego wyliczonego na podstawie odprowadzonych do ZUS składek. Dotychczasowe regulacje opierały się na zasadzie wypłaty tylko jednego świadczenia. Jednak zmiany demograficzne oraz specyfika służby funkcjonariuszy i żołnierzy wymusza dostosowanie do nowych wyzwań" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Autorzy projektu postulują "rozszerzenie uprawnienia do świadczeń z systemu ubezpieczeń społecznych oraz w rzeczywistości umożliwienie otrzymywania dwóch świadczeń: z systemu mundurowego oraz systemu powszechnego".

Emerytury mundurowe

Dzisiaj wysokość emerytury wojskowej jest uzależniona od lat jakie dany żołnierz spędził w wojsku.

  • Po odbyciu 15 lat służby – emerytura wynosi 40 prod. podstawowego wymiaru. Dotyczy to żołnierzy, którzy służyli przed 2 stycznia 1999 roku.
  • Po odbyciu 25 lat służby –  emerytura wynosi 60 proc. wymiaru. Powołanie do służby wojskowej musiało nastąpić po 31 grudnia 2012 roku.
Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: Wiadomości ze Śląska