Pocztowa wojna w Polsce. InPost i Poczta Polska walczą o pocztomaty

i

Autor: Archiwum/mat. prasowe Pocztowa wojna w Polsce. InPost i Poczta Polska walczą o pocztomaty

Wydarzenia

Pocztowa wojna w Polsce. InPost i Poczta Polska walczą o pocztomaty

W tle bitwy o klientów pomiędzy Biedronką a Lidlem w Polsce rozgrywa się trochę mniej medialna, ale równie ważna wojna, w której rywalizują Poczta Polska i InPost. A chodzi o automaty do przyjmowania poczty, które mają działać na podobnej zasadzie, jak paczkomaty. Sprawa ciągnie się już od dziewięciu lat.

Wojna o pocztomaty. Konkurencja dla InPost?

Poczta Polska w marcu rozpoczęła procedurę dotyczącą przyznania jej wyłącznego prawa do używania nazwy i logo pocztomat. W tej sprawie, jak informuje "Rzeczpospolita", spółka wystąpiła do Urzędu Patentowego RP o zastrzeżenie tego znaku towarowego. Sprawa zastrzeżenia nazwy "Pocztomaty" ciągnie się już od 2015 roku. Wtedy Poczta Polska po raz pierwszy podjęła próbę zastrzeżenia tej nazwy, ale sprawa upadła z powodu protestów InPostu. Powodem jest to, że nazwa "Pocztomat" brzmi bardzo podobnie, co zastrzeżona przez spółkę Rafał Brzozowski nazwa "Paczkomat". Z tego powodu Urząd Patentowy odmówił Poczcie Polskiej opatentowanie nazwy "Pocztomat". 

Ujawniony znak słowno-graficzny »pocztomat« nie uzyskał jeszcze ochrony. Nastąpi to dopiero w przypadku, gdy ekspert nie stwierdzi przeszkód do udzielenia prawa ochronnego i gdy — po ewentualnym opublikowaniu znaku w Biuletynie Urzędu Patentowego — nie wpłynie żaden sprzeciw wobec tego zgłoszenia - powiedziała Monika Chrobak, rzeczniczka UPRP w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Formalna nazwa oficjalnych automatów paczkowych, które będą należeć do Poczty Polskiej, to Pocztex Automat. Sprzeciw w związku z tą nazwą można wnosić najpóźniej do 25 czerwca tego roku. Jak do tej pory do Urzędu Patentowego RP nie wpłynął ani jeden. 

QUIZ. Co wiesz o kodach pocztowych? Sprawdź, czy mógłbyś być listonoszem

Pytanie 1 z 15
Na początek coś banalnego. Z ilu cyfr składa się w Polsce kod pocztowy?