Papież Franciszek

i

Autor: Maria Grazia Picciarella/Shutterstock

Kościół

Papież Franciszek za udzieleniem błogosławieństwa parom osób tej samej płci

Papież Franciszek zaskoczył jasną deklaracją dotyczącą udzielania błogosławieństwa parom osób tej samej płci. Taki obrzęd w Niemczech i innych krajach Europy staje się powszechną praktyką wśród osób, które nie mogą zawrzeć małżeństwa. Według Franciszka nie jest to sprzeczne z nauką Kościoła.

Papież Franciszek zasugerował otwarcie wobec kwestii udzielania przez księży błogosławieństwa parom osób tej samej płci, pod warunkiem, że będzie to miało charakter ograniczony, a każdy przypadek będzie osobno rozpatrywany i nie będzie mylony z udzieleniem ślubu. Tak odpowiedział pięciu konserwatywnym kardynałom, którzy przedstawili mu swoje wątpliwości.

Błogosławieństwo dla par osób tej samej płci

Jedno z pytań kardynałów do papieża Franciszka odnosi się do możliwości udzielania przez kapłanów błogosławieństwa związkom osób tej samej płci oraz tego, czy nie byłoby ono sprzeczne z nauczaniem Kościoła.

Franciszek odpowiedział przypominając, że „Kościół ma bardzo jasną koncepcję małżeństwa: związku wyłącznego, stabilnego i nierozerwalnego między mężczyzną i kobietą”. „Tylko taki związek można nazwać małżeństwem” - dodał.

Z tego powodu, wyjaśnił papież, „Kościół unika wszelkiego obrzędu czy sakramentu, który mógłby stać w sprzeczności z tym przekonaniem i sugerować, że za małżeństwo uznaje się to, co nim nie jest”.

Franciszek wskazał: "Roztropność duszpasterska musi odpowiednio rozeznać, czy istnieją formy błogosławieństwa, o które prosi jedna lub więcej osób i które nie przekazują błędnej koncepcji małżeństwa".

“Kiedy prosi się o błogosławieństwo, wyraża się prośbę o pomoc do Boga, błaganie o to, by móc lepiej żyć, zaufanie do Ojca, który może nam w tym pomóc” - napisał papież odpowiadając kardynałom.

Papież w ten sposób odniósł się do częstych praktyk w krajach europejskich, zwłaszcza w Niemczech udzielania błogosławieństwa przez księży dla par osób tej samej płci.

Stanowisko to papież zaprezentował odpowiadając kardynałom z kilku krajów, którzy zgłaszają zastrzeżenia do jego nauczania, publikując zbiór swoich wątpliwości w formie pytań (po łacinie: Dubia). Postawili je kardynałowie: Walter Brandmueller, Raymond Leo Burke, Juan Sandoval Íniguez, Robert Sarah i Joseph Zen Ze-kiun.

Święcenia kapłańskie kobiet

Inna wątpliwość kardynałów dotyczy kwestii poparcia niektórych duszpasterzy i teologów dla teorii, że można by udzielać święceń kapłańskich kobietom.

Papież napisał: „Kiedy święty Jan Paweł II nauczał, że należy w sposób definitywny stwierdzić niemożliwość udzielania święceń kapłańskim kobietom, w żadnym razie nie obrażał ich i nie przyznawał mężczyznom większej władzy”.

Z drugim strony, wskazał Franciszek, „uznajemy, że nie została rozwinięta w sposób wyczerpujący jasna i miarodajna doktryna w sprawie dokładnej natury definitywnej deklaracji”.

„To nie jest definicja dogmatyczna, a jednak musi być zaakceptowana przez wszystkich. Nikt nie może jej sprzeciwić się publicznie, jednakże może być przedmiotem badań” - ocenił Franciszek.