Pantery Śnieżne ze śląskiego ZOO potrzebują nowego wybiegu. Pomoże Marszałkowski Budżet Obywatelski? [ZDJĘCIA, WIDEO]

2019-11-14 13:34
Pantery Śnieżne w Śląskim ZOO potrzebują nowego wybiegu
Autor: Śląski Ogród Zoologiczny

Pantery śnieżne Aslan i Amalia, rodzeństwo z chorzowskiego ZOO, mają szansę na lepsze życie. Potrzebują jednak ponad milion złotych na nowy wybieg. Każdy z nas może pomóc gatunkowi zagrożonemu wyginięciem. Wystarczy zagłosować w I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego na projekt „Budowa wolier dla panter śnieżnych (Panthera uncia) w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

Pantery Śnieżne ze śląskiego ZOO potrzebują nowego wybiegu

Opiekunowie zwierząt drapieżnych w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym przygotowali wniosek o budowę wolier dla Panter śnieżnych, gatunku zagrożonego wyginięciem. Po dopełnieniu wielu formalności udało się - wniosek przeszedł wszystkie etapy weryfikacji i został dopuszczony do głosowania w I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego- powiedział nam Wojciech Bielatowicz, Kierownik Sekcji Małp i Ssaków Drapieżnych.

W Śląskim Zoo przebywają obecnie dwa osobniki. To rodzeństwo Aslan i Amalia. Do Chorzowa przyjechały z Niemiec. Opiekunowie chcą wybudować nowy obiekt dla panter śnieżnych. Zapewni zwierzętom lepszy komfort życia a zwiedzającym pozwoli na jeszcze dokładniejszą ich obserwację. Projekt zakłada budowę nowego wybiegu, a nawet trzech, których łączna powierzchnia będzie wynosiła około 1600 m2. Dodatkowo w centralnej części znajdować by się miała platforma widokowa na wysokości około 5-6 metrów.

Powstanie takiej inwestycji pozwoli na odpowiednie dobranie pary zwierząt która będzie mogła się rozmnażać i zasilić populację tego gatunku (w ogrodach zoologicznych jako żywego „banku genów”, jak i wolno żyjących osobników). - podkreśla Wojciech Bielatowicz

Głosowanie już trwa! Od 12 do 30.11.2019 r. można głosować w I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Głosować może każdy mieszkaniec Województwa Śląskiego, niezależnie od miejscowości, w której mieszka.

Głosy można oddawać przez internet -> https://ebo.slaskie.pl/pub/vote/start w bardzo prosty sposób:

KROK 1 – wybierz zadania, przydzielając im odpowiednią liczbę punktów (1 punkt na zadania wojewódzkie, od 1 do 3 punktów na zadania z dowolnych podregionów). Jeżeli zmieniłeś zdanie i chcesz inaczej przyznać głosy - kliknij ponownie w zaznaczoną punktację. Możesz też kliknąć ANULUJ WYBÓR na dole strony - wówczas zostaną usunięte wszystkie zaznaczenia.

KROK 2 – uwierzytelnij się, podając swoje dane (imię i nazwisko, numer PESEL, imię matki, numer telefonu).

KROK 3 – potwierdź swój wybór, klikając WYŚLIJ

KROK 4 – zatwierdź oddawane głosy, wpisując kod, który otrzymasz smsem na wskazany numer telefonu oraz klikając ZATWIERDŹ

Po zatwierdzeniu nie będzie możliwości zmiany decyzji lub ponownego głosowania.

W zakładce „Zadania o zasięgu wojewódzkim” (mniej więcej w połowie) znajduje się projekt (MB0-1196-/W/19) „Budowa wolier dla panter śnieżnych (Panthera uncia) w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

Za każdy oddany głos pantery i ich opiekunowie będą bardzo wdzięczni.

Na całym świecie na wolności żyje około 4 tysiące panter śnieżnych. To jeden z najpiękniejszych dzikich kotów na Ziemi. Gatunek jest zagrożony wyginięciem. Powód? Człowiek zabija je dla futra i innych części ciała. Problemem jest też brak pożywienia. Naturalne środowisko to Himalaje i Wyżyna Tybetańska oraz środkowa Azja. Zamieszkuje stepy, lasy i góry do 6000 m n.p.m. w lecie i ok. 600 m n.p.m. w zimie. Zwykle przebywa nad granicą lasu. Po ciąży trwającej 90–100 dni rodzi się 2-3, rzadko 5 młodych. Z matką przebywają do 1 roku, dojrzałość płciową osiągają w wieku dwóch lat.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE