Po ponad 40 latach do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego powrócą pingwiny. Wszystko już gotowe [ZDJĘCIA, AUDIO]

2019-11-13 11:22
Pingwiny wracają do Chorzowa
Autor: Śląski Ogród Zoologiczny

Po ponad 40 latach przerwy pingwiny ponownie zamieszkają w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Sympatyczne nieloty w chorzowskim ZOO pojawią się na przełomie grudnia i stycznia. W Ogrodzie Zoologicznym wszystko jest już gotowe. Na nieloty czeka już pingwinarium z basenami, wyposażone w stację uzdatniania wody.

Pingwiny po 40 latach powrócą do śląskiego ZOO

Pierwsze pingwiny trafiły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w 1963r. Były to trzy pingwiny Humboldta. Do Chorzowa dotarły z Holandii na pokładzie PZM "Świetlik". Pingwiny oglądać można było w śląskim zoo do października 1977r. Teraz po ponad 40 letniej przerwie sympatyczne nieloty powrócą na Śląsk na przełomie grudnia i stycznia. Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie na przyjazd pingwinów przygotowuje się od kilku miesięcy. Ekipa budowlana kończy właśnie budowę nowego budynku i basenów ze stacją uzdatniania wody dla nowych mieszkańców ZOO.

Pingwiny Humboldta po 40 letniej przerwie wracają do Chorzowa

– Obiekt powstanie na dotychczasowym wybiegu nosorożców, w sąsiedztwie budynku małpiarni. W jego skład wejdzie budynek z zapleczem gospodarczym oraz basenem zewnętrznym o pojemności 220 m3, przy którym obserwować będzie można zwierzęta. Budynek o powierzchni zabudowy 323,83 m2 i kubaturze 1070,27m 3 w najwyższym punkcie osiągnie 3,5m wysokości.- powiedziała nam Daria Kroczek z Sekcji Dydaktyki i Promocji Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.

Nie będzie on udostępniany zwiedzającym. W jego wnętrzu znajdą się niezbędne do obsługi basenu urządzenia oraz pomieszczenia, w których na czas choroby i zabiegów hodowlanych pojedyncze osobniki oddzielane będą od reszty stada. Goście będą mogli obserwować pingwiny na wybiegu zewnętrznym, pośród skał i zakamarków. Możliwa będzie również obserwacja ptaków pod wodą dzięki umożliwiającej to konstrukcji basenu.

Pingwiny Humboldta (Spheniscus humboldti), które pojawią się w Chorzowie nazywane są również pingwinami peruwiańskimi. Na wolności żyją na wybrzeżach Peru i Chile. Ich naturalnym środowiskiem są morskie wybrzeża w rejonie oddziaływania zimnego prądu morskiego, zwanego Prądem Humboldta, któremu zawdzięczają swoją nazwę. To średniej wielkości ptaki, osiągające 56–70 cm długości ciała i wagę około 3.6-5.9 kg. Pingwiny te, obok pingwinów z Galapagos należą do najbardziej zagrożonych gatunków tych ptaków. Obecnie liczebność ich populacji szacuje się na nie więcej niż 50 tys. osobników.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE