Adam Niedzielski

i

Autor: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

Opieka specjalisty na NFZ bez kolejki? Pierwszą umowę w Polsce podpisano w Katowicach

W piątek, 21 października 2022 r., w Katowicach przedstawiciele śląskiego oddziału NFZ z CenterMed podpisali pierwszą tego typu umowę w Polsce. Na wydarzeniu obecny był minister zdrowia Adam Niedzielski.

Umowa podpisana w Katowicach oznacza wprowadzenie opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej tzw. POZ. Teraz koordynator będzie umawiał pacjentowi wizyty i ma zadbać o to, żeby pacjent był terminowo zaopiekowany przez przychodnię.

Opieka koordynowana to postawienie potrzeb pacjenta w centrum uwagi. Koordynator zadba, żeby pacjent był terminowo zaopiekowany przez przychodnię i mógł także skorzystać z konsultacji specjalistycznej. Pacjent będzie prowadzony w sposób kompleksowy – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Umawianie do specjalistów na NFZ

Jak zapewnia ministerstwo zdrowia podpisana przez dyrektora śląskiego oddziału NFZ umowa z pierwszą w kraju przychodnią oznacza dla pacjentów poradę specjalisty bez kolejki w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Badania diagnostyczne mają być zlecone już w przychodni. - To już drugi etap reformy POZ. Od lipca 2022 r. zwiększyliśmy zakres możliwych badań. Wprowadzenie opieki koorydnowanej to dalsze poszerzenie oferty dla pacjenta – podkreśla minister zdrowia.

Opieka koordynowana w przychodniach wprowadzana jest dobrowolnie. Przychodnie gotowe do włączenia koordynacji, już od 1 października 2022 r. mogą występować do oddziałów wojewódzkich NFZ z wnioskiem o rozszerzenie umowy o usługi związane z opieką koordynowaną.