Od 27 stycznia możesz wykonać test antygenowy w aptece

2022-01-27 17:28
COVID-19
Autor: Natalia Czarnuch fot. Pixabay

Ministerstwo Zdrowia potwierdza - od 27 stycznia 2022 roku w aptekach można wykonać test na COVID-19. Na chwilę obecną w Polsce aktualnie zgłoszonych do programu jest około 60 placówek.

Testy, które wykonywane są w aptekach są testami antygenowymi. Wynik pacjent otrzymuje w ciągu kilkunastu minut - jest on również wpisywany do centralnego rejestru, który monitoruje sytuację sanitarno-epidemiologiczną. Testy na COVID-19 w aptekach są całkowicie darmowe, a ich ilość na jedną osobę nie jest ograniczona.

Aktualnie nie wszystkie apteki biorą udział w programie testowania. W całej Polsce w akcje zaangażowało się do tej pory ponad 60 placówek, a w województwie śląskim - tylko 8 aptek.

Aby apteka mogła wykonać wymaz, musi być do tego odpowiednio przystosowana. Obecnie nie ma możliwości wykonania wymazu w aptekach ogólnodostępnych, ze względu na bezpieczeństwo pacjentów i personelu - mówi jedna z farmaceutek z woj. śląskiego. Listę aptek, które przeprowadzają testy na COVID-19 można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE