Latający pomocnik Straży Miejskiej w Dąbrowie Górniczej. Na służbie pojawi się dron [WIDEO]

2020-01-23 8:15
Dron dla Straży Miejskiej w Dąbrowie Górniczej
Autor: Katarzyna Ziółkowska-Dąbek Dron dla Straży Miejskiej w Dąbrowie Górniczej

16 tysięcy złotych kosztował dron, z którego już lada dzień korzystać będzie Straż Miejska w Dąbrowie Górniczej. Urządzenie pozwoli zobaczyć więcej niż do tej pory mogli zobaczyć strażnicy.

Straż Miejska w Dąbrowie Górniczej ma nowego pomocnika. To dron

Dron pozwoli łatwiej spojrzeć na rozległe tereny i miejsca trudno dostępne z ziemi. Dzięki niemu będzie można m.in. zlokalizować dzikie wysypiska śmieci czy posesje, na których nielegalnie składowane są odpady. Jest wyposażony w kamerę termowizyjną, co może być pomocne przy poszukiwaniu osób i namierzaniu spustu ścieków.

W sezonie letnim przyda się do czuwania nad bezpieczeństwem korzystających z dąbrowskich jezior. Może być także używany w trakcie akcji prowadzonych przez służby ratownicze.

Dwóch strażników z Dąbrowy Górniczej przeszło specjalistyczny kurs, żeby zgodnie z przepisami pilotować bezzałogowe statki powietrzne, jak fachowo nazywa się popularne drony. Po otrzymaniu świadectwa kwalifikacji z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, będą mogli posługiwać się dronem przy wykonywaniu swoich obowiązków.

Strażnicy podkreślają, że dron będzie też wykorzystywany przy namierzaniu osób spalających śmieci. Choć urządzenie nie jest wyposażone w czujniki mierzące poziom toksyn w dymie wydostającym się z kominów, ułatwi zlokalizowanie źródła zadymienia, a obraz z jego obiektywu pomoże wstępnie zweryfikować, czy w budynku mogą być spalane odpady.

Jak pracuje dron w Straży Miejskiej? Zobaczcie wideo

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE