Greta Thunberg odwiedziła kopalnię Guido w Zabrzu. Co tam robiła? [ZDJĘCIA]

2020-01-22 13:06
Greta Thunberg w Zabrzu
Autor: Jerzy Hubka

Greta Thunberg, słynna szwedzka działaczka na rzecz klimatu odwiedziła kilka dni temu Zabrze. Była w kopalni Makoszowy oraz w kopalni Guido. Co tam robiła?

Greta Thunberg w Zabrzu 

Słynna działaczka na rzecz klimatu odwiedziła kilka dni temu Zabrze. 17- letnia aktywistka spotkała się z byłymi górnikami z zamkniętej już kopalni Makoszowy. Potem Greta wraz z ekipą telewizyjną BBC udała się do zabytkowej kopalni Guido. Młoda Szwedka podczas całego dnia pobytu w górniczym mieście miała okazję z bliska przyjrzeć się temu jak kiedyś funkcjonowało górnictwo i co dzieję się z nim dzisiaj. Mogła też porozmawiać z górnikami o ich pracy.

Przekazaliśmy jej że górnicy nie boją się zmian i przeobrażeń, wszak pod  warunkiem, że rozmawia się z nimi uczciwie i prowadzi rzetelny dialog i wypracowuje konkretny kompromis. Podkreśliliśmy, że kopalnie nie generują dwutlenku węgla CO2 i można je z powodzeniem wyposażyć w nowoczesne technologie z pożytkiem dla środowiska jednocześnie nie tracąc miejsc pracy - przekonuje Jerzy Hubka, górnik który był przewodnikiem Grety w Zabrzu.

Co ciekawe, sama Greta Thunberg podczas swojego wystąpienia na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos wspominała spotkanie z górnikami z Zabrza. 

- W ostatnim tygodniu spotkałam się z polskimi górnikami, którzy stracili pracę z powodu zamknięcia kopalni. Nawet oni się nie poddali, przeciwnie, rozumieli konieczność zmiany lepiej niż wy - mówiła Greta Thunberg zwracając się do światowych przywódców.

Aktywistka miała na myśli przede wszystkim górników z kopalni Makoszowy, która nie fedruje już od końca 2016 roku i została przekazana Spółce Restrukturyzacji Kopalń. W ostatnich latach na terenie dawnej kopalni trwał demontaż szybów i całej górniczej infrastruktury.

Kim jest Greta Thunberg?

Ma 17-lat i walczy na rzecz poprawy klimatu, a w zasadzie apeluje do przywódców państw świata o skuteczną reakcję na zmiany klimatyczne na planecie. Po raz pierwszy świat o niej usłyszał, gdy w wieku 15 lat rozpoczęła strajk szkolny. W każdy piątek prowadziła jednoosobową pikietę pod szwedzkim parlamentem. W ten sposób chciała zwrócić uwagę na bierność szwedzkich władz, które jej zdaniem nie robiły nic, żeby zapobiec zbyt wysokiej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Globalną sławę Greta Thunberg zdobyła jednak dzięki swojemu wystąpieniu przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ w Nowym Jorku. Oskarżyła na nim światowych przywódców o bierność w walce ze zmianami klimatycznymi. Stwierdziła, że w ten sposób "ukradli jej marzenia i dzieciństwo". Jej słynne "How dare you" do dzisiaj cytowane jest w mediach na całym świecie.

Greta Thunberg ostatnio bardzo chętnie odwiedza Polskę. Pod koniec 2018 roku była w Katowicach na COP24, czyli światowym szczycie klimatycznym. W ostatnich tygodniach odwiedziła z kolei Gdańsk, a także Kleszczów pod Bełchatowem, gdzie wraz z telewizyjną ekipą chciała nakręcić program o działającej tam elektrowni.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE