Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali ozonatory pozwalające na szybką i skuteczną dezynfekcję pomieszczeń

i

Autor: Politechnika Śląska w Gliwicach Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali ozonatory pozwalające na szybką i skuteczną dezynfekcję pomieszczeń

Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali ozonatory pozwalające na szybką i skuteczną dezynfekcję pomieszczeń

2020-11-02 9:54

Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali ozonator dzięki któremu szybko i skutecznie można odkażać nie tylko pomieszczenia w budynkach ale też karetki, autobusy, tramwaje i pociągi. Urządzenie jest łatwe w użytkowaniu i znacznie szybciej pracuje od standardowych urządzeń.

Naukowcy z Politechniki Ślaskiej skonstruowali ozonator, który szybko i skutecznie odkaża pomieszczenia. Standardowy ozonator potrzebuje dwie godziny by odkazić pomieszczenie. Urządzenie opracowane przez naukowców z Politechniki Śląskiej - zaledwie 10 minut. Dzięki temu może być stosowane w salach szpitalnych czy w domach opieki społecznej oraz wszędzie tam gdzie pomieszczenie musi być szybko odkażone.

Uczelnia przekazała już 30 takich urządzeń placówkom medycznym; trwają prace nad wytworzeniem kolejnych egzemplarzy. Zapotrzebowanie jest znacznie większe, dlatego Politechnika Śląska zaprasza do współpracy firmy, instytucje i wszelkie podmioty gospodarcze i samorządowe. Możliwe jest także indywidualne wsparcie finansowe w ramach akcji „Politechnika przeciw epidemii”.

Do tej pory w ramach walki z koronawirusem do placówek medycznych, ratowniczych, a także innych jednostek Uczelnia przekazała 30 takich urządzeń. - Od początku pandemii Politechnika Śląska jako uczelnia techniczna włącza się we wszystkie działania i wspomaga swoimi kompetencjami przede wszystkim służby medyczne. Współpracujemy z ratownikami medycznymi i górskimi, z lekarzami, strażą pożarną oraz z ośrodkami i służbami, które działają w ogniskach koronawirusa - mówi dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.

- Obecnie, ze względu na to, że epidemia bardzo się nasila, otrzymujemy na Politechnice Śląskiej zapytania od wielu służb o ozonatory. Dlatego zwracam się do wszystkich osób z otoczenia społeczno-gospodarczego, przyjaciół Politechniki Śląskiej i wszystkich, którzy do tej pory z nami współpracowali lub chcą rozpocząć współpracę, z prośbą o pomoc i wsparcie. Potrzebujemy środków finansowych na zakup części do budowy tych ozonatorów. Zapraszamy do współpracy osoby i firmy, które wspomogą nas dostawą elementów  elektronicznych i innych części, z których wytwarzane są ozonatory. Współpracujemy już w tym zakresie z firmą APA Group, która nieodpłatnie wspiera nas w dostarczaniu części i budowaniu ozonatorów – dodaje prof. Anna Timofiejczuk. 

Ozonator wykonany na Politechnice Śląskiej wyróżnia się szybkością działania – generowanie 40g ozonu w ciągu godziny pozwala na skrócenie czasu pracy urządzenia do 10 minut. Może pracować nieustannie przez maksymalnie 2 godziny. Urządzenie jest łatwe w użytkowaniu. Posiada wbudowany programator, umożliwiający ustawienie czasu działania. Te parametry decydują o większej wydajności, niż wiele podobnych urządzeń dostępnych na rynku.

Jak podkreśla dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ, Prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju Wydziału Mechanicznego Technologicznego, ozonator usuwa mikroby, pleśnie, bakterie oraz wirusy. -  Odkażamy za pomocą ozonu, czyli cząsteczki tlenu – O3. Ten dodatkowy atom powoduje, że ta cząsteczka nie jest cząstką standardowego tlenu. Stara się ona wejść w reakcje chemiczne, rozbijając związki i czyniąc je niegroźnymi. Utlenianie wszystkich elementów, które są dla nas groźne, to metoda pozbycia się wirusa ze wszystkich powierzchni - dodaje. Ze względu na bezpieczeństwo w ozonowanym miejscu nie mogą przebywać ludzie, a także zwierzęta.

Przed rozpoczęciem działania należy usunąć z pomieszczenia rośliny oraz zabezpieczyć sprzęt elektroniczny, a po zakończonej pracy ozonatora wywietrzyć pomieszczenie. Urządzenie można uruchomić zarówno w pomieszczeniach, jak i we wnętrzach pojazdów. - Autobusy, tramwaje, pociągi. Te środki transportu również powinny być brane pod uwagę - zauważa prof. Damian Gąsiorek.

Pozyskanie wsparcia pozwoli na przygotowanie dowolnej liczby ozonatorów i dalsze działania związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. W prace nad procesem złożenia kolejnych urządzeń włączyli się także studenci Politechniki Śląskiej we współpracy z naukowcami. 

Wolne datki można przekazywać na konto udostępnione w ramach programu „Politechnika przeciw epidemii”, na numer PL 20 1050 1214 1000 0024 6643 9409, z dopiskiem „Ozonator”.

Naukowcy z Politechniki Ślaskiej skonstruowali ozonator
Sonda
Czy miałeś robiony test na koronawirusa?