Nauczyciele z woj. śląskiego zostaną przebadani na koronawirusa tuż przed zakończeniem ferii

2020-12-01 13:35
Adam Niedzielski
Autor: Wikipedia

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że przed zakończeniem ferii zimowych w styczniu zostaną przeprowadzone badania przesiewowe w trzech województwach, w tym w śląskiem. W pierwszej kolejności badaniom zostaną poddani nauczyciele.

ESKA XD #010

Badania przesiewowe nauczycieli w województwie śląskim

Adam Niedzielski, minister zdrowia, przekazał dzisiaj, 1 grudnia, że niebawem zostanie przeprowadzony pilotaż badań przesiewowych na koronawirusa. Badania mają zostać przeprowadzone w trzech województwach:

  • śląskim,
  • małopolskim,
  • podkarpackim.

W pierwszej kolejności badania przesiewowe mają zostać przeprowadzone wśród nauczycieli w pierwszych tygodniach stycznia, tuż przed planowanym powrotem dzieci do szkół.

- Zdecydowaliśmy, że będziemy chcieli przeprowadzić pilotaż w odniesieniu do nauczycieli w szkołach. Chcemy, żeby przed pójściem dzieci do szkoły, przynajmniej w tych trzech województwach, sprawdzić bieżący stan zakażenia pośród pedagogów – powiedział minister cytowany przez Polską Agencję Prasową

Co ciekawe, minister zdrowia przyznał, że kwestia przeprowadzania badań przesiewowych wzbudza wiele wątpliwości, bowiem takie testy nie zawsze są merytorycznie uzasadnione i nie zawsze wyniki mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Mimo tych wszystkich wątpliwości zdecydowano, że badania zostaną przeprowadzone. Będzie to pilotażowy program. Badania zostaną przeprowadzone w województwach, gdzie zakażeń jest najwięcej, czyli w woj. śląskim i w Małopolsce. Dla porównania zostaną przeprowadzone też badania w województwie podkarpackim.

Koncepcja wstępna jest taka, że nauczyciele zostaną poddani testom antygenowym i jednocześnie test PCR, żeby sprawdzić czy wyniki są potwierdzą.

- Nie chciałbym przesadzać ostatecznego kształtu, zastanawiamy się z ekspertami jak to powinno wyglądać – zastrzegł Adam Niedzielski.

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus w Czechach: Epidemia mocno zwolniła. Spada liczba zakażonych i hospitalizowanych

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE