Koronawirus na Śląsku. Są zachorowania w Sosnowcu, Chorzowie i Zawierciu

2020-03-13 9:18 NAU
Koronawirus w Polsce
Autor: pasja1000/ pixabay.com

Trzy kolejne przypadki koronawirusa na Śląsku. COVID-19 pojawił się w Sosnowcu, Chorzowie i Zawierciu. Łącznie w województwie śląskim mamy już 11 przypadków koronawirusa, w najgorszym stanie jest pacjent z Sosnowca. Szczegóły na slask.eska.pl.

Koronawirus na Śląsku. Trzy nowe przypadki - Sosnowiec, Chorzów, Zawiercie

Koronawirus w Chorzowie i Zawierciu.

- Mamy 13 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą: dwóch osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), czterech osób z w woj. lubelskiego (Lublin), 3 osób z woj. dolnośląskiego (Wrocław, Oleśnica), 3 osób z woj. śląskiego (Sosnowiec, Chorzów, Zawiercie) i jednej osoby z woj. łódzkiego (Łódź). W sumie mamy 44 przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce - przekazało dzisiaj, 12 marca rano Ministerstwo Zdrowia. Z kolei w piątek doszło kolejnych 7 zakażeń koronawirusem. W sumie w Polsce na COVID-19 choruje już 58 osób, z czego jedna osoba zmarła.

Koronawirus w Sosnowcu. Kim jest zarażony?

Koronawirus Sosnowiec. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, wbrew wcześniejszym informacjom resortu zdrowia, obecnie nie ma pacjenta zakażonego koronawirusem w Sosnowcu. Pacjent jest wprawdzie mieszkańcem Sosnowca, ale trafił do szpitala w Zawierciu. Wcześniej był hospitalizowany w szpitalu św. Barbary.  W szpitalu świętej Barbary na SORze i oddziale internistycznym trwa kwarantanna.​ Co jeszcze o wiemy o chorym z Sosnowca?

Nie był za granicą, pracował na budowie, ma około 30-stu lat, a jego stan jest średni, stabilny - to pierwszy przypadek korona wirusa w Sosnowcu. Wiadomo, ze mężczyzna w weekend trafił do szpitala górniczego Świętej Barbary z innymi objawami – leczył się kardiologiczne. Tym samym SOR i odział internistyczny zostały poddane kwarantannie. Pacjent przebywa teraz w szpitalu w Zawierciu.

Tymczasem decyzją władz Sosnowca w całym mieście zostały zamknięte baseny, siłownie, place zabaw, a od jutra Urząd Miejski – poinformował o tym prezydent Arkadiusz Chęciński​

Przy okazji konferencji prasowej prezydent Sosnowca zapowiedział, że jest zwolennikiem zamknięcia granic kraju.

Koronawirus w Zawierciu i Chorzowie

- Dwoje pacjentów przebywa w szpitalu w Zawierciu, kolejna pacjentka w Chorzowie - poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Z informacji jakie do nas docierają wynika, że w Zawierciu zakażenie potwierdzono u starszej kobiety (jej stan jest dobry) oraz mężczyzny w sile wieku, którego stan lekarze określają jako poważny. W Chorzowie w szpitalu przebywa kobieta w sile wieku, w stanie dobrym.

Jak powiedziała rzeczniczka wojewody śląskiego, służby docierają do wszystkich osób, które miały kontakt z zakażonymi osobami. Te osoby zostaną poddane kwarantannie.

Koronawirus w Chorzowie. Pacjentka jest w dobrym stanie

Pacjentka, która przebywa w Szpitalu Wielospecjalistycznym Chorzowie ma koronawirusa. Jest to młoda kobieta, która miała kontakt z zakażonym wirusem SARS-COV-2. Jej stan jest dobry. Kobieta nie jest mieszkanką Chorzowa.

Dzisiejsze (12 marca) nowe przypadki zachorowań w Zawierciu i Chorzowie sprawiają, że liczba zachorowań na COVID-19 w woj. śląskim wzrosła do 11 osób. Łącznie w ciągu ostatniej doby w całej Polsce odnotowaliśmy aż 13 nowych przypadków zachorowań. To największy przyrost zakażeń w naszym kraju od momentu wybuchu epidemii. Przypomnijmy, że od dzisiaj wszystkie lekcje w szkołach i na uczelniach są odwołane. Nie działają też kina, teatry czy muzea.

Przypomnijmy, że Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię koronawirusa. To sytuacja niezwykle rzadka. COVID-19 dotarł do ponad 100 krajów na świecie. W nocy z 11 na 12 marca podano informację o tym, że koronawirusem zaraził się znany aktor Tom Hanks. COVID-19 uderza też w świat sportu. Obecność koronawirusa stwierdzono u piłkarza Juventusu Turyn Daniele Ruganiego. Koronawirusa ma również Rudy Gobert, koszykarz zespołu Utah Jazz. Rozgrywki NBA zostały zawieszone.

Jak się chronić przed koronawirusem?

  • często myć ręce z użyciem mydła
  • dbać o higienę
  • zakrywać usta przy kichaniu i kaszlu
  • zachować co najmniej metrowy dystans od osób, które kaszlą i kichają
  • używaj płynu do dezynfekcji rąk po wyjściu ze środków transportu publicznego (autobusy, tramwaje, pociągi)
Koronawirus: lista szpitali

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.