OFICJALNIE! Wszystkie szkoły, przedszkola i uczelnie wyższe w Polsce zostaną zamknięte

2020-03-11 12:00 NAU
OFICJALNIE! Zajęcia we wszystkich szkołach i przedszkolach w Polsce zostają ZAWIESZONE
Autor: KPRM

To już oficjalna informacja, wszystkie szkoły i przedszkola w Polsce zostają zamknięte na dwa tygodnie począwszy od poniedziałku 16 marca, ale lekcji w placówkach nie będzie już od jutra, 12 marca. Poinformował o tym dzisiaj na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Szczegóły na slask.eska.pl.

Wszystkie szkoły i przedszkola w Polsce zostaną zamknięte przez koronawirusa

To oficjalna decyzja, przekazana dzisiaj 11 marca przez premiera Mateusza Morawieckiego. Zamknięte szkoły, przedszkola i uczelnie wyższe będą przez dwa tygodnie począwszy od poniedziałk, 16 marca, ale zajęcia nie będą się odbywały już od czwartku, 12 marca. A to oznacza, że uczniowie zostaną w domach. Dzięki temu zabiegowi rząd chce zapobiec gwałtownemu rozprzestrzenianiu się epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. To może oznaczać pewien problem dla rodziców i opiekunów dzieci. Premier jednak zaznaczył, że do końca tygodnia nauczyciele mogą się opiekować dziećmi w szkołach, żeby pomóc rodzicom w zorganizowaniu opieki dla najmłodszych przez dwa tygodnie, gdy placówki oświatowe będą zamknięte.

Oznacza to oczywiście, że również w województwie śląskim będą zamknięte szkoły, przedszkola i wyższe uczelnie.

- Najlepszą metodą walki z pandemią to izolacja, zakaz dużych skupisk ludzkich, zakaz spotykania się na dużych imprezach. Musimy dzisiaj podejmować radykalne kroki. To wpłynie mocno na nasze codzienne życie, ale jesteśmy przekonani, że nasze działania są słuszne, a decyzje podjęte w odpowiednim czasie - mówi premier Mateusz Morawiecki.

Przypomnijmy, że pierwsze miasta w Polsce, które zdecydowały o zamknięciu szkół były Rybnik i Cieszyn. Teraz zdecydowano o zamknięciu placówek oświatowych w całej Polsce.

Przedstawiciele rządu potwierdzili, że jednemu z rodziców dzieci będzie zapewniony zasiłek opiekuńczy 14-dniowy. To dotyczy dzieci tylko do 8 roku życia. W ten sposób rząd chce umożliwić rodzicom opiekę nad dziećmi. Ten zasiłek dotyczy również przedsiębiorców i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Jak się chronić przed koronawirusem?

  • często myć ręce z użyciem mydła
  • dbać o higienę
  • zakrywać usta przy kichaniu i kaszlu
  • zachować co najmniej metrowy dystans od osób, które kaszlą i kichają
  • używaj płynu do dezynfekcji rąk po wyjściu ze środków transportu publicznego (autobusy, tramwaje, pociągi)

Co z zajęciami na uczelniach wyższych?

Zawieszenie zajęć dydaktycznych od 12 do 25 marca

Minister zawiesza na obszarze całego kraju działalność dydaktyczną prowadzoną przez uczelnie nadzorowane przez MNiSW. Dotyczy to kształcenia na studiach I stopnia, II stopnia, jednolitych magisterskich, doktoranckich, a także szkół doktorskich oraz zajęć na kursach i szkoleniach organizowanych w ramach uczelni, studiach podyplomowych lub w innych formach.

Rozporządzenie nie ogranicza możliwości prowadzenia działalności naukowej (w tym także przez doktorantów).

Zajęcia mogą być prowadzone zdalnie

Aby ograniczyć skutki czasowego zawieszenia zajęć i opóźnień w realizacji programu, rozporządzenie pozwala zastąpić tradycyjne nauczanie zajęciami prowadzonymi zdalnie - nawet jeżeli ten sposób prowadzenia zajęć nie został przewidziany w programie danego kształcenia.

Koronawirus: lista szpitali

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.