Koronawirus na Śląsku. Kiedy są godziny dla seniorów? Ile osób może przebywać w sklepie? Sprawdźcie

2020-04-01 13:28
Koronawirus na Śląsku. Kiedy są godziny dla seniorów? Ile osób może przebywać w sklepie? Sprawdźcie
Autor: pixabay.com

W środę, 1 kwietnia w życie weszły nowe przepisy dotyczące przemieszczenia się, wychodzenia z domów i przebywania w publicznej przestrzeni. Doszło wiele zakazów, wielu rzeczy robić nie możemy. Ale zakupy to jednak czynność absolutnie niezbędna. Powinniśmy je robić jak najrzadziej. Teraz obowiązują w sklepach godziny dla seniorów. W sklepach może też przebywać określona liczba osób. Jak robić zakupy w sklepach na Śląsku? Czytaj na slask.eska.pl.

Koronawirus na Śląsku. Kiedy są godziny dla seniorów? Ile osób może przebywać w sklepie?

Od 1 kwietnia zmieniły się zasady korzystania ze sklepów i placówek handlowych w całej Polsce. Ma to oczywiście związek z pandemią koronawirusa. Zakupy to czynność niezbędna do życia, więc nie ma czegoś takiego jak zakaz robienia zakupów. Władze proszą jednak o to, żebyśmy zakupy robili rzadko i nie biegali co chwilę do sklepu.

Nowe obostrzenia sprawiają, że zostały wprowadzone ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie.

Ile osób może wejść do sklepu?

W nowym rządowym rozporządzeniu czytamy, że do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3. Co ważne, liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

PRZYKŁAD To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.

Godziny dla seniorów w sklepach. Kiedy są godziny seniorskie?

Ważną zmianą jest też wprowadzenie w sklepach, aptekach i drogeriach godzin dla seniorów. Jak informuje strona rządowa, w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Ile osób może przebywać na targu? Czy targowiska są otwarte?

Dodajmy, że zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

PRZYKŁAD Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

Czy sklepy budowlane są zamknięte?

Ważna informacja jest taka, że w weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte. W tygodniu sklepy budowlane będą jednak otwarte. Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa. Od 2 kwietnia wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach. Takie rękawiczki ma zapewnić sklep.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE