Koronawirus na Śląsku. Czy za spacer z psem po parku można dostać mandat? Policjanci wyjaśniają

2020-04-01 11:58
Koronawirus na Śląsku. Czy za spacer z psem po parku można dostać mandat? Policjanci wyjaśniają
Autor: pixabay.com

Od środy 1 kwietnia na terenie całego kraju obowiązują specjalne rządowe obostrzenia. Mocno ograniczony został dostęp do miejsc rekreacji i do m.in. parków. Czy to oznacza, że za spacer z psem możemy dostać mandat? Zobaczcie co na ten temat mówią policjanci.

Koronawirus na Śląsku. Czy można wyjść na spacer z psem?

Od środy, 1 kwietnia w całym kraju obowiązują nowe obostrzenia. Z domu możemy wychodzić tylko w pojedynkę i trzeba zachowywać minimum dwumetrowy odstęp od drugiej osoby. Znacznie mniej ludzi może jednocześnie przebywać w sklepie. Zostały też wprowadzone specjalne godziny dla seniorów. Do sklepów i aptek w godzinach od 10 do 12 mogą wchodzić tylko osoby powyżej 65 roku życia. Za nieprzestrzeganie obostrzeń można dostać mandat w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych.

Czy można dostać mandat za spacer z psem po parku?

- Cały czas obowiązuje zakaz wychodzenia z domu bez ważnej życiowej potrzeby. Taką ważną potrzebą jest wyprowadzenie psa, więc spacer z psem nie jest zabroniony. Apelujemy jednak o to, żeby te spacery były możliwie jak najkrótsze - tłumaczy mł. asp. Agnieszka Żyłka z katowickiej policji. Dodaje, że wszyscy powinniśmy postępować zgodnie ze swoim sumieniem.

- Też nie chcemy straszyć ludzi mandatami. Liczymy na zdrowy rozsądek obywateli. Pouczamy jednak wszystkich, że wszelkie długie wycieczki i spacery nie są wskazane i jeśli funkcjonariusze zauważą, że łamane są przepisy, na pewno będą wyciągali konsekwencje - wyjaśnia mł. asp. Agnieszka Żyłka.

Pamiętajmy, że każda sytuacja będzie przez policjantów rozpatrywana indywidualnie. Dodajmy, że policjanci codziennie patrolują miejsca, w których często spotykają się ludzie i interweniują w momencie, gdy ktoś łamie zakaz zgromadzeń i lekceważy nowe zalecenie ministerstwa zdrowia.

Konkluzja jest taka, że jeśli mamy psa to wyjdźmy z nim na chwilę, żeby czworonóg załatwił swoją potrzebę i szybko wracajmy do domu. Po prostu zostańmy w domu. Wszystkim to wyjdzie na zdrowie.

Katowice podczas kwarantanny
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE