Na Śląsku wzrośnie liczba wykonywania testów na obecność koronawirusa. 10 tysięcy nowych testów już w Gliwicach

2020-04-01 12:04

Narodowy Instytut Onkologii oddział w Gliwicach od piątku zwiększy liczę badań molekularnych na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. W laboratorium Pracowni Badań Molekularnych Zakładu Analityki i Biochemii Klinicznej pojawią się dwie nowe maszyny do amplifikacji kwasu nukleinowego oraz do automatycznej izolacji. Wraz z urządzeniami z Azji do Gliwic trafi 10 tysięcy nowych testów.

Koronawirus na Śląsku. Ile przeprowadza się testów na koronawirusa?


Gliwicki oddział Narodowego Instytutu Onkologii od poniedziałku włączył się aktywnie do walki z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Do laboratorium Pracowni Badań Molekularnych Zakładu Analityki i Biochemii Klinicznej trafiają próbki pobranych od pacjentów podejrzeniem COVID19 z 4 szpitali zakaźnych w naszym regionie. Mamy już do dyspozycji dwa aparaty do amplifikacji kwasu nukleinowego oraz do automatycznej izolacji, a także urządzenia zamówione w Korei. Obecne moce laboratorium pozwalają na zbadanie od 70 do 80 próbek na dobę- wyjaśnia Maja Marklowska-Toma z gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii.

Moce laboratorium zostaną wzmocnione do 200 próbek na dobę. Powód? Do Gliwic z Korei trafią dwa kolejne urządzenia i 10 tysięcy testów, dzięki którym będzie można znaleźć koronawirusa u podejrzanych z zakażeniem, którzy trafiają do szpitali zakaźnych w Chorzowie, Cieszynie, Tychach oraz Raciborzu.

Gliwicki oddział Narodowego Instytutu Onkologii na zakup obu urządzeń i 10 tys. koreańskich testów przeznaczył ok. 1,5 mln zł z własnych środków.

Osrodek zapewnia, że uruchomienie testów na koronawirusa nie zagraża pacjentom onkologicznym. Pracownia, w której badane są próbki wyposażono w oddzielne wejście. Na drogach dojazdowych ustawiono specjalne tablice informujące kurierów gdzie mają dokładnie dojechać z próbkami do badań. – Materiał do analiz jest dostarczany w specjalnych szczelnych pojemnikach. Dodatkowo, aby w pełni zabezpieczyć pacjentów onkologicznych i personel, placówka zdecydowała o zorganizowaniu odrębnego parkingu dla kurierów dostarczających próbki ze szpitali zakaźnych-- dodaje Maja Marklowska-Toma z gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii.

Katowice podczas kwarantanny
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE