ITS

i

Autor: Katowicka Agencja Wydawnicza

Kolejny etap wdrażania Inteligentnego Systemu Transportowego w Katowicach

2023-05-09 12:27

Katowice wdrażają system zarządzania transportem. ITS (Inteligentny System Transportowy) będzie wspierał sterowanie ruchem drogowym w mieście. Od kilku miesięcy wykonawca pracuje na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną i modernizuje je oraz doposaża w urządzenia niezbędne dla poprawnego działania systemu. Dziś ruszył montaż tablic VMS i TIP, które pojawią się w przestrzeni miejskiej.

ITS zostanie wdrożony na terenie Katowic w ciągach ulic obejmujących 112 wybranych skrzyżowań. Jego działanie w praktyce oznaczać będzie automatyczne sterowanie sygnalizacją, co ma zapewnić większą niż dotychczas płynność ruchu. Ważną funkcją będzie także bieżące informowanie o zatorach ulicznych oraz wprowadzenie priorytetu dla komunikacji publicznej, a w szczególności dla komunikacji tramwajowej. W ramach modernizacji skrzyżowania zostaną wyposażone w nowoczesne narzędzia do monitorowania ruchu i sterowania nim. W mieście pojawi się 17 znaków zmiennej treści, tzw. VMS.

Z kolei systemem inteligentnego parkowania zostaną objęte miejsca w obecnie istniejącej Stefie Płatnego Parkowania, a informacje na temat ich zajętości będą wyświetlane na 12 tablicach TIP rozmieszczonych w mieście. Ponadto pojawi się internetowa platforma komunikacyjna — także w formie aplikacji mobilnej — która ułatwi znalezienie wolnych miejsc parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania czy na terenie Centrów Przesiadkowych. Platforma w czasie rzeczywistym informować będzie też o warunkach na drodze, prowadzonych robotach. W ramach wdrożenia ITS wybudowane zostanie ponadto 25 kilometrów nowej kanalizacji światłowodowej.

Wspomniane tablice VMS i TIP, kluczowe dla działań systemu, będą montowane od 9 maja.

- W ustalonych lokalizacjach - również na drogach będących w administracji GDDKiA - według skrupulatnie przygotowanego harmonogramu wykonawca zrealizuje fundamenty, na których zamontowane zostaną urządzenia. Prowadzone prace mogą wpływać na płynność ruchu - wyjaśnia Dawid Zapała, zastępca dyrektora w Katowickiej Agencji Wydawniczej, reprezentującej w mediach Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach.

W ramach realizacji inwestycji została zaprojektowana aplikacja do sterowania ruchem drogowym SPRINT/SCATS. Pracuje ona w czasie rzeczywistym i pozwala zarządzać ruchem poprzez sterowanie sygnalizacją świetlną. Na podstawie ciągłej analizy danych spływających z detektorów, oprogramowanie SCATS dobiera odpowiednie parametry (długość cyklu, offsety koordynacyjne, długości trwania poszczególnych faz, itp.). Sterowanie ruchem jest w pełni automatyczne, ale operatorzy Centrum Sterowania Ruchem mogą w każdej chwili przejąć kontrolę nad działaniem systemu.

- Obecnie 102 sterowniki sygnalizacji świetlnej są modernizowane oraz doposażone w niezbędne urządzenia na potrzeby poprawnego działania systemu. Z uwagi na zapewnienie płynności ruchu te prace odbywają się głównie w godzinach nocnych, a w przypadku większych modernizacji zdarza się, że sygnalizacja świetlna jest wyłączona dłużej. Można porównać to do prac na placu budowy, na którym - ze względu na komfort mieszkańców - w jednym czasie trwają działania robotników oraz dopuszczony jest ruch - mówi Konrad Wronowski, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach.

Katowicki system zostanie zintegrowany z systemem SDIP Zarządu Transportu Metropolitalnego, w celu zapewnienia priorytetu przejazdu pojazdom komunikacji publicznej. Przyczyni się to do ulepszenia funkcjonowania komunikacji zbiorowej. Dodatkowo innowacyjna integracja systemów ITS pomiędzy Katowicami a miastami ościennymi, w których działają systemy zarządzania ruchem, pozwoli na przekazywania informacji o ruchu drogowym na kluczowych drogach łączących te miasta.

Za zaprojektowanie i wdrożenie systemu odpowiada wyłoniona w przetargu firma Sprint z Olsztyna, a jednym z głównych zadań - obok modernizacji 112 sygnalizacji świetlnych - jest budowa Centrum Sterowania Ruchem. System o wartości ok. 88,6 mln zł jest dofinansowany ze środków unijnych kwotą ponad 67,2 mln zł.