Kierowca z Rybnika nie potrafił powiedzieć policjantom gdzie jedzie. Dostał mandat. A to nie koniec historii

2020-04-01 12:23
Kierowca Forda nie potrafił powiedzieć policjantom gdzie jedzie. Dostał mandat. A to nie koniec historii
Autor: KMP Rybnik

Wprowadzony w całej Polsce stan epidemii sprawia, że wszyscy powinniśmy zostać w domu i jak najrzadziej z niego wychodzić. Niestety za nic wszystkie apele, prośby i zarządzenia miało dwóch mieszkańców Rybnika, którzy wybrali się w samochodową przejażdżkę bez celu. Szczegóły na slask.eska.pl.

Rybnik: Jeździł samochodem bez celu. Dostał mandat

W kraju pandemia koronawirusa. Zostały wprowadzone obostrzenia dotyczące poruszania się. Z domu możemy wychodzić w pojedynkę i tylko jeśli mamy ważną, życiową potrzebę. Rząd wciąż jednak nie zakazał poruszania się prywatnym samochodem. Wiele osób zadaje sobie pytanie: Ile osób może jechać w samochodzie? To ważne w kontekście nowych obostrzeń i koronawirusa szalejącego w Polsce. Przepisy mówią o tym, że jeżeli w aucie są 3-4 osoby i jadą do tego samego miejsca pracy, w takiej sytuacji policjanci nie będą wystawiać mandatów. Jeżeli natomiast jest to wycieczka znajomych lub podróż w ramach carpoolingu (np. BlaBlaCar), każdy z pasażerów może otrzymać mandat do 500 złotych.

Czytaj więcej: Ile osób może jechać samochodem? Posypią się mandaty za łamanie nowych przepisów?

Koronawirus. Czy można jeździć samochodem?

Odpowiadamy: Tak, można jeździć prywatnym samochodem, ale w konkretnym celu np. do sklepu po niezbędne zakupy. Przypadek z Rybnika pokazuje, że można dostać mandat za jazdę samochodem bez wyraźnego celu.

Podczas nocnej służby policjanci z rybnickiej drogówki zauważyli w Jankowicach na ulicy Nowej kierowcę forda mondeo. Jego samochód posiadał niesprawne oświetlenie przedniej lampy i miał włączone światła przeciwmgłowe, dlatego policjanci postanowili zatrzymać kierowcę do kontroli drogowej.

- Zgodnie z nowymi przepisami określającymi ograniczenia w przemieszczaniu się, mundurowi zapytali 21-latka i 19-letniego pasażera o cel podróży. Niestety, mieszkaniec Rybnika nie potrafił określić dokąd jedzie wraz z młodszym kolegą, za co został ukarany mandatem karnym. Ponadto podczas kontroli mundurowi zwrócili uwagę na podejrzane zachowanie kierowcy, więc oprócz standardowego badania stanu trzeźwości, użyli narkotestera. Wskazał on, że rybniczanin może znajdować się pod wpływem narkotyków, jednak ostatecznie potwierdzi to badanie krwi, którą pobrano od mężczyzny. Został on również ukarany za wykroczenia drogowe, które popełnił - informuje rybnicka policja.

Dodatkowo policjanci przypominają, że od 25 marca 2020 roku obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia określające m.in. ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się. Wszyscy ci, którzy nie stosują się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi swoich zachowań.

- Policja kolejny raz apeluje o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń. W obecnej sytuacji, hasło #zostanwdomu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa nas wszystkich - czytamy w policyjnym komunikacie.

Posłuchaj, co koronawirus robi z płucami człowieka.To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Katowice podczas kwarantanny
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE