Gwiazda betlejemska

i

Autor: pixabay.com/stevepb

Boże Narodzenie

Jakie stroiki na święta Bożego Narodzenia? Można wybrać zarówno żywe kwiaty i stroiki świąteczne

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym szczególnie dbamy o dekoracje w naszym domu. To nie tylko choinka z ozdobami czy świąteczne figurki, ale także kwiaty i stroiki bożonarodzeniowe. Warto jednak wiedzieć, że w okresie świątecznym dominują trzy kolory tych ozdób.

Jakie kwiaty na stół wigilijny?

W polskich domach w okresie przedświątecznym szczególną uwagę zwraca się na ozdoby. Sklepy już w listopadzie w swojej ofercie mają m.in. stroiki, figurki, bombki, obrusy, kwiaty i wiele innych dekoracji. Jednak symbolem, który bezapelacyjnie kojarzy się z Bożym Narodzeniem jest poinsettia, czyli gwiazda betlejemska. Zgodnie z tradycją to ona powinna stać w centralnym miejscu na wigilijnym stole. Jej alternatywą jest kaktus bożonarodzeniowy - Zygocactus.

Interesującą alternatywą dla gwiazdy betlejemskiej mogą być kwiaty, jak na przykład róże, eustomy lub goździki. Warto jednak zwrócić uwagę, by były w jednym z trzech świątecznych kolorów - czerwonym, złotym lub białym.

Symbolem świąt jeśli chodzi o kwiaty doniczkowe jest oczywiście ponadczasowa poinsettia, czyli gwiazda betlejemska. Ciekawym prezentem może być także świąteczny bukiet z kwiatów amarylis lub nasz bukiet „Rubinowy” z amarylisów, orchidei oraz soczystych róż.

Jakie stroiki na święta Bożego Narodzenia?

Stroiki świąteczne to jedne z najpopularniejszych dekoracji na Boże Narodzenie, zaraz po choince. Z powodu braku czasu najczęściej kupujemy je w kwiaciarni lub w sklepie, gdzie oferta z roku na rok jest coraz bogatsza. Ceny stroików bożonarodzeniowych niestety z roku na rok są coraz wyższe i zależą m.in. od wielkości wieńca i ozdób, z których się składa. Ich ceny mogą wahać się od kilkunastu aż do kilkuset złotych, w zależności od wybranego wariantu.

Alternatywą dla gotowego stroiku jest ten wykonany ręcznie. Do przygotowania stroiku na Boże Narodzenie potrzebne są gałązki iglaków. Dobry wyborem będą gałązki świerku kłującego, świerku serbskiego lub jodły (kaukaskiej, koreańskiej bądź pospolitej). Do stroiku można też użyć gałązek sosny - wejmutki bądź pospolitej.

Ważnym elementem stroiku jest jego podstawa, na której umieścimy całą kompozycję. Można wykorzystać do tego płaskie naczynie o ciekawym kształcie, oryginalny korzeń czy też fragment pnia drzewa.

Dodatkowo niezbędne będą elementy dekoracyjne, jak świece, wstążka, bombki, gąbka florystyczna oraz np. szyszki, orzechy, sztuczne lub suszone owoce lub ozdobne bezlistne gałązki.