Kiedy zacząć wigilię?

i

Autor: Pixaby

Boże Narodzenie

Kiedy zasiada się do stołu wigilijnego? Ilu Polaków, tyle wersji, a zasada jest tak naprawdę prosta

O której godzinie zacząć Wigilię? To pytanie pada w wielu domach tuż przed rozpoczęciem świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z tradycją przed kolacją należy podzielić się opłatkiem i złożyć sobie wzajemnie życzenia. W niektórych domach do stołu wigilijnego zasiada się wraz z nadejściem pierwszej gwiazdki. Jednak wersji jest wiele.

Wigilia 2023. Kiedy zasiada się do stołu wigilijnego?

24 grudnia zgodnie z tradycją powinniśmy zasiąść do stołu wigilijnego wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie. Jest ona symbolem Gwiazdy Betlejemskiej, która była widoczna podczas narodzin Jezusa. To ona wskazała Trzem Królom drogę do stajenki.

Pierwsza gwiazdka pojawia się na niebie około godziny 16:00, jednak należy pamiętać, że każdego roku jest to inna pora. W związku z tym wiele rodzin umawia się wcześniej na konkretną godzinę, po to by przygotować potrawy wigilijne na czas.

O której godzinie pojawi się pierwsza gwiazdka?

Pierwsza gwiazdka 24 grudnia 2023 roku ukaże się nad północno-wschodnim horyzontem tuż przed godziną 16:00. W tym roku najjaśniejszym punktem dostrzegalnym na wieczornym niebie będzie Jowisz. W 2022 roku była to planeta Wenus.

O której godzinie zacząć Wigilię?

Pomimo że tradycja nakazuje zasiadania do stołu wraz z nadejściem pierwszej gwiazdki, w wielu domach godzina rozpoczęcia kolacji jest umowna. Część społeczeństwa pracująca w trybie zmianowym także w Wigilię pełni swoje obowiązki. Dlatego godzina rozpoczęcia kolacji jest dopasowywana do członków rodziny.

Jak rozpocząć kolację wigilijna?

Zgodnie z tradycją przed rozpoczęciem kolacji wigilijnej członkowie rodzinny powinni się pomodlić i przeczytać fragment z Pisma Świętego, a następnie podzielić się opłatkiem.

Stół powinien być zaścielony białym obrusem, powinny znajdować się na nim świeczki, a pod stołem powinno leżeć sianko na znak tego, że Jezus urodził się w szopie w Betlejem. Na wigilijnym stole powinno znaleźć się dwanaście bezmięsnych potraw, czyli między innymi: barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, śledzie, karp, ryba po grecku, kutia i nie tylko. Dwanaście potraw jest symbolem dwunastu apostołów.