Indeks Zdrowych Miast. Najzdrowiej żyje się w Warszawie, Opolu i Chorzowie

i

Autor: Archiwum Indeks Zdrowych Miast. Najzdrowiej żyje się w Warszawie, Opolu i Chorzowie

Indeks Zdrowych Miast. Najzdrowiej żyje się w Warszawie, Opolu i Chorzowie

2022-10-17 13:44

Warszawa to najzdrowsze miasto dla mieszkańców stolicy - tak wynika z Indeksu Zdrowych Miast, który został opracowany Grupę LUX MED, Szkołę Główna Handlową oraz Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej. W czołówce jest też Opole i Chorzów.

Warszawa najwyżej w Indeksie Zdrowych Miast

Indeks Zdrowych Miast powstał po to, aby pokazać, jak polskie miasta dbają o podstawowe dziedziny związane ze zdrowiem swoich mieszkańców. W ramach indeksu przeanalizowano m.in. takie kwestie, jak: realizacja programów zdrowia publicznego, umieralność na wybrane choroby cywilizacyjne, powierzchnia terenów zielonych czy też jakość powietrza.

W ogólnym zestawieniu Indeksu Polskich Miast w czołówce znalazły się trzy miasta: Warszawa, Opole i co może zaskoczyć - śląski przedstawiciel, miasto Chorzów, które w okresie jesienno-zimowym boryka się tym samym problemem, co cały Śląsk - smogiem. 

Pierwszą dziesiątkę uzupełniają: Gdańsk, Rzeszów, Koszalin, Białystok, Gdynia, Sopot i Poznań.

Najwięcej programów zdrowotnych jest w Warszawie

Stolica Polski na tle innych polskich miast wyróżniła się ilością wprowadzonych programów polityki zdrowotnej. W Warszawie wprowadzono ich 349, kiedy średnia wszystkich miast wynosi zaledwie 42 programy. Z rankingu wynika również, że najwięcej na zdrowie w przeliczeniu na mieszkańca wydano w Opolu oraz w Chorzowie. Sopot natomiast najmocniej wspiera aktywność fizyczną. W tym polskim kurorcie na 100 tys. mieszkańców przypada aż 189 obiektów sportowych. Średnia dla Polski to 19,7. 

Indeks Zdrowych Miast: najważniejsze kategorie

Twórcy Indeksu Zdrowych Miast zbadali miasta również pod kątem ośmiu kategorii ważnych z punktu widzenia warunków życia. Znalazły się w nich: zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura, przestrzeń.

Kategoria Zdrowie dotyczy zakresu działań zwiększających dostęp do świadczeń zdrowotnych oraz działań z obszaru zdrowia publicznego. W tej kategorii najlepiej wypada Opole. Ludność i Pokolenia to natomiast kategoria dotycząca sytuacji demograficznej, w tym m.in. stanu zdrowia ludności. I tutaj góruje nad innymi polskimi miastami Rzeszów, który również jest pierwszy w kategorii Usług Komunalnych i Społecznych.

O edukację najlepiej dbają w Białymstoku, a w przypadku mieszkalnictwa najlepiej wypadają Gliwice. W kategorii Środowisko wygrywa Sopot, a kategorię Infrastruktura - Nowy Sącz. W kategorii zagospodarowania przestrzennego pozytywnie wpływającego na zachowania prozdrowotne wyróżniono Świnoujście.

Pełne zestawienie Indeksu Zdrowych Miast dostępne jest TUTAJ

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE