Gmina Gołdap. Policja pomogła uratować niemowlę, które przestało oddychać

i

Autor: pexels.com Gmina Gołdap. Policja pomogła uratować niemowlę, które przestało oddychać

Wiadomości

In vitro w Bytomiu. Wybrano kliniki, w których realizowany będzie program

2024-03-04 20:44

Wybrano kliniki, w których będzie realizowany bytomski program in vitro. Będą to dwie placówki. W 2024 r. do programu ma zostać zakwalifikowanych co najmniej 35 par.

W Bytomiu realizowany będzie program in vitro. Wybrano kliniki

Pary z Bytomia, które zdecydują się na leczenie niepłodności metodą in vitro, będą mogły skorzystać ze wsparcia Centrum Leczenia Niepłodności Angelius (PROVITA sp. z o. o.) oraz Klinice Bocian (Centrum Bocian sp. z o. o.) w Katowicach. Realizatorzy programu zostali wybrani w ramach konkursu. Złożone oferty przeszły ocenę merytoryczną komisji, którą powołano w magistracie.

Oba podmioty dysponują odpowiednim doświadczeniem, kwalifikacjami i wyspecjalizowaną kadrą medyczną – zapewnił Urząd Miejski w Bytomiu.

W 2024 r. do programu ma zostać zakwalifikowanych co najmniej 35 par. Każda z nich będzie mogła podejść do maksymalnie trzech procedur in vitro, licząc na dofinansowanie do 6 tys. zł do pojedynczej procedury, o ile nie przekroczy to 80 proc. jej całkowitych kosztów.

"Różnicę pomiędzy całkowitym kosztem procedury, obejmującym badania kwalifikujące, nadzór nad stymulacją mnogiego jajeczkowania, niezbędne badania wirusologiczne i mikrobiologiczne, koszty leków oraz przechowywania zarodków i komórek jajowych po okresie opisanym w programie, leżą po stronie pacjentek" – wyjaśnił magistrat.

W najbliższych tygodniach ma zostać ogłoszony nabór do miejskiego programu in vitro. Kwalifikowane będą do niego pary, które spełnią szereg wymogów. Muszą m.in. mieszkać w Bytomiu i rozliczać w nim podatki przez co najmniej trzy miesiące. Do tego zabiegowi będą mogły zostać poddane jedynie kobiety w wieku od 20 do 40 lat lub warunkowo w wieku do 42 lat.

 Leczenie niepłodności w Bytomiu. Zdania radnych były podzielone

W listopadzie 2023 r. za przyjęciem programu leczenia niepłodności metodą in vitro głosowało 15 członków Rady Miejskiej w Bytomiu. Ośmioro radnych było przeciwko, a jeden wstrzymał się od głosu.

Szerokim echem w mediach odbiły się słowa radnego Roberta Rabusa, który podczas sesji powiedział, że zamiast stosować in vitro, lepiej oddać się łasce bożej.

Apeluję tutaj do tych, którzy uważają się za katolików, żeby nie głosowali za tym programem, bo tutaj dochodzi do pewnej sprzeczności. Ja naprawdę współczuję tym rodzinom, sam miałem w rodzinie taki przypadek, że nie mogli zajść w ciążę i od razu in vitro, in vitro. A wystarczyło przemodlenie sytuacji, znalezienie lekarza i dzisiaj mają dwójkę cudownych dzieci - podkreślił radny.

Źródło: PAP/ Patryk Osadnik