Wybory na prezydenta Bytomia 2024. Oto kandydaci, którzy chcą rządzić miastem. Kto wygra? SONDA

i

Autor: UM Bytom Wybory na prezydenta Bytomia 2024. Oto kandydaci, którzy chcą rządzić miastem. Kto wygra? SONDA

Wybory 2024

Wybory na prezydenta Bytomia 2024. Oto kandydaci, którzy chcą rządzić miastem. Kto wygra? SONDA

Już 7 kwietnia w Polsce odbędą się wybory samorządowe. Każdego dnia objawiają się kandydaci do objęcia funkcji prezydenta, burmistrza czy wójta. W Bytomiu do tej pory swoją kandydaturę zgłosiło czterech kandydatów. Co oczywiste, o drugą, a zarazem ostatnią kadencję będzie ubiegać się obecny prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz. Kto jeszcze?

Spis treści

  1. Wybory samorządowe 2024 w Bytomiu. Kto zostanie prezydentem?
  2. Kandydaci na prezydenta Bytomia 2024: Mariusz Wołosz
  3. Kandydaci na prezydenta Bytomia 2024: Maciej Bartków
  4. Kandydaci na prezydenta Bytomia 2024: Artur Kamiński
  5. Kandydaci na prezydenta Bytomia 2024: Sonda 

Wybory samorządowe 2024 w Bytomiu. Kto zostanie prezydentem?

Tydzień po Wielkanocy, w niedzielę 7 kwietnia w miastach, miasteczkach i wsiach odbędą się wybory samorządowe. Mieszkańcy będą wybierać prezydentów, burmistrzów, wójtów a także radnych. Praktycznie nie ma już dnia, aby w jakiejś miejscowości nie objawił się jakiś kandydat, który chciałby objąć najważniejsze stanowisko w mieście. W województwie śląskim wielu prezydentów będzie walczyć o ostatnią swoją kadencję na tym stanowisku. Tak się stanie m.in. w Chorzowie, Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Piekarach Śląskich czy Świętochłowicach. No i oczywiście w Bytomiu, gdzie dobiega końca pierwsza kadencja Mariusza Wołosza. Obecny prezydent tego miasta już zapowiedział walkę o reelekcję. O fotel prezydenta Bytomia spróbują z nim powalczyć też inni kandydaci. Jak do tej pory swój oficjalny start zapowiedziały trzy osoby. 

Kandydaci na prezydenta Bytomia 2024: Mariusz Wołosz

To była oczywista kandydatura. Raczej nikt nie oczekiwał, że Mariusz Wołosz po pierwszych kilku latach na fotelu prezydenta odpuści sobie walkę o kolejną kadencję. Tym bardziej, że za jego rządów Bytom w końcu zaczął pięknieć. W centrum zrewitalizowano wiele kamienic przy współpracy z ich właścicielami, wyremontowano np. Dworcową, czy wybudowano kameralny obiekt dla Polonii Bytom. Nie można zapomnieć też o nowej hali lodowiskowej dla hokeistów czy rewitalizacji zameczku w Miechowicach. Naturalnie były też błędne decyzje i sprawy, które do tej pory nie są odpowiednio rozwiązane. Mowa tu m.in. innymi o Elektrociepłowni Szombierki czy zabytkowym Szybie Krystyna, które co prawda mają nowych właścicieli, ale na ten moment nie widać, aby te obiekty miały faktycznie odżyć. Niemniej zestawiając pięcioletnią kadencję Wołosza z jego poprzednikiem, miasto decydowanie odżyło. 

Kandydaci na prezydenta Bytomia 2024: Maciej Bartków

Maciej Bartków to radny obecnej kadencji i kandydat na prezydenta Bytomia z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Przez połowę obecnej kadencji rady miasta szedł ramię w ramię z obecnym prezydentem i jego radnymi, by w połowie stanąć w mocnej opozycji wobec niego. Prywatnie to pasjonat historii miasta, autor kilku książek historycznych i osoba, która mocno przyczyniła się do odkrycia wielu ciekawostek historycznych o Bytomiu w tamach projektu "Tajemniczy Bytom". Prywatnie miłośnik zwierząt, na pomoc którym poświęca sporo wolnego czasu. Od lat pełni funkcję dyrektora biura poselskiego Wojciecha Szaramy, a wcześniej prowadził sklep modelarski "Zośka".

Wśród jego propozycji jest m.in. skrócenie do pół roku oczekiwania na przydział mieszkania komunalnego mieszkańcom Bytomia, powstanie kąpielisk w każdej dzielnicy miasta lub wodnych placów zabaw, zajęcie się kwestią sprzątania miasta i kategoryczny brak zgody na przyjmowanie imigrantów do Bytomia. 

Kandydaci na prezydenta Bytomia 2024: Artur Kamiński

Artur Kamiński to kandydat, który idzie do wyborów z poparciem lokalnych działaczy i radnych, w tym radnych Roberta Rabusa i Tomasza Kupijaja należących do Bytomskiej Inicjatywy Społecznej - ugrupowania od byłego prezydenta Damiana Bartyli. Artur Kamiński był w ubiegłym rokiem inicjatorem odwołania w drodze referendalnej obecnego prezydenta Mariusza Wołosza. Podchodził do tego trzy razy za każdym razem nie zbierając wymaganej listy z podpisami mieszkańców. Do wyborów startuje z ramienia założonego przez siebie komitetu Zjednoczeni dla Bytomia. - Dlaczego "zjednoczeni"? Łączymy ludzi o różnych poglądach politycznych, o różnym wyznaniu, o różnym pochodzeniu. Najważniejszy dla nas jest Bytom i jego rozwój - informował w social mediach.

Wśród postulatów Artura Kamińskiego znajdują się m.in.:

  • Zlikwidowanie straży miejskiej,
  • zdecydowane skrócenie czasu oczekiwania przez mieszkańców na mieszkania komunalne
  • naprawa dróg, 
  • przejecie kopalni od Skarbu Państwa,
  • wstrzymanie podnoszenia lokalnych podatków.

Kandydaci na prezydenta Bytomia 2024: Sonda 

Choć do wyborów zostało jeszcze trochę czasu, już teraz możecie wziąć udział w naszym sondażu i wskazać, który z powyższych kandydatów ma największe szanse na to, aby zostać kolejnym prezydentem Bytomia. Poniżej lista kandydatów. Aby zagłosować, należy kliknąć w zdjęcie wybranego kandydata lub kandydatki.