piesek

i

Autor: pixabay

Zwierzęta

Śląskie: Ty trafiasz do szpitala, twój pupil do weterynarza. Pionierska akcja w skali Polski

W piątek 29 marca Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach i Wojewódzki Inspektorat Weterynarii podpisali porozumienie w sprawie opieki nad zwierzętami. Od teraz, gdy opiekun psa lub kota trafi do szpitala, pupilem zaopiekuje się weterynarz.

Zwierzęta trafią pod opiekę weterynarzy, jeśli ich właściciel będzie w szpitalu

Od kwietnia ratownik medyczny po zabezpieczeniu pacjenta będzie mógł zadzwonić do inspektoratu weterynarii i poprosić o opiekę nad zwierzęciem, które na czas pobytu w szpitalu właściciela zostałoby bez opieki.

Po otrzymaniu zgłoszenia na miejsce przyjedzie powiatowy lekarz weterynarii, który podejmie ostateczną decyzję. Opcje są dwie - zwierzę trafi do schroniska albo do najbliższego zwierzęcego zakładu leczniczego, który ma podpisaną umowę z daną gminą.

Chyba, że ktoś bliski pacjentowi zaoferuje opiekę. Wtedy taka osoba przejmie pieczę nad zwierzęciem, ale nie będzie pozostawiona bez wsparcia. W każdej chwili tymczasowy opiekun będzie mógł poprosić inspektorat o radę lub pomoc w opiece nad stworzeniem.

Ratownicy medyczni, pielęgniarki systemu i lekarze w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym będą poinformowani, gdzie należy zadzwonić, aby jak najszybciej pomóc zwierzęciu – zapewnił podczas konferencji prasowej Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

To pierwsza tego typu akcja w Polsce

Akcja dotyczy każdego zwierzęcia pozostawionego przez pacjenta w gospodarstwie. Opieka będzie tymczasowa. Jeśli pobyt pacjenta w szpitalu się przedłuży, to zgodnie z prawem, zwierzęciem powinien zaopiekować się członek rodziny bądź najbliższa właścicielowi osoba. W takich przypadkach inspektorat podejmie się szukania nowego lokum dla zwierzaka, a także będzie w stałym kontakcie z pacjentem.

Zwierzęta, które podczas interwencji okażą się zaniedbane, będą odbierane właścicielowi z uwagi na poważne naruszenia przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Trafią wtedy do odpowiednich podmiotów, w których zostanie przeprowadzona diagnostyka lekarsko-weterynaryjna – zapowiedziała starsza inspektor ds. ochrony zwierząt w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Katowicach Karolina Bednarek-Warzybok.

Akcja jest pierwszą tego typu w Polsce i organizatorzy mają nadzieję, że rozszerzy się dalej. Na chwilę obecną obejmie część woj. śląskiego, którą zarządza Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach. Mowa o terenie, który zamieszkuje około 3 mln osób. (PAP)

Autorka: Julia Szymańska