Rybnik

i

Autor: UM Rybnik 8 miejsce - miasta o najwyższym średniorocznym stężeniu rakotwórczego benzo(a)pirenu

Rybnik

Historyczne wyniki pomiarów jakości powietrza w Rybniku. Nigdy wcześniej nie było tak dobrze

Urząd Miasta w Rybniku pochwalił się danymi dotyczącymi stanu powietrza w mieście. Wynika z nich, że w przeciągu siedmiu lat liczba z przekroczeniami normy pyłu PM10 spadła aż sześciokrotnie.

Wieloletnie starania władz Rybnika i mieszkańców o poprawę jakości powietrza

Urząd Miasta w Rybniku naprawdę wziął sobie do serca kwestię czystości powietrza. Walka zaczęła się w 2017 roku, kiedy w życie weszła tzw. śląska uchwała antysmogowa. 

Od tego czasu magistrat przeprowadził wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków komunalnych oraz obiektów użyteczności publicznej. Dodatkowo w latach 2022-2023 ze środków unijnych i budżetu miasta dofinansowano 726 inwestycji w budynkach jednorodzinnych.

Równocześnie o jakość powietrza zatroszczyli się mieszkańcy. W ciągu 5 lat rybniczanie złożyli aż 6270 wniosków o dofinansowanie z ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze - najwięcej w całej Polsce. Fizycznie udało się ukończyć ponad 4,5 tys. inwestycji, a kwota wypłaconych dotacji przekroczyła 48,6 mln zł.

Poziom stężenia pyłu PM10 w Rybniku osiągnął najniższy poziom w historii pomiarów

Wszystkie te działania razem wzięte dały naprawdę imponujący efekt. Urząd Miasta w Rybniku właśnie pochwalił się wynikami pomiarów automatycznych ze stacji przy ul. Borki. To jedyna w mieście stacja państwowego monitoringu, która dostarcza dane na temat jakości powietrza do wszystkich oficjalnych opracowań państwowych i unijnych.

Stacja przy ul. Borki wykazała, że w 2023 roku wartość średniorocznego stężenia pyłu PM10 osiągnęła poziom 23 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3). To nie tylko najniższy poziom w historii pomiarów, ale też wynik znacznie poniżej normy, która średniorocznie wynosi maksymalnie 40 µg/m3.

Postęp w jakości powietrza widać też w porównaniu do lat poprzednich. W 2010 roku średnioroczne stężenie pyłu P10 w Rybniku wynosiło 71 µg/m3. W 2017 roku, kiedy w życie weszła śląska uchwała antysmogowa, średnioroczne stężenie wynosiło już tylko 51 µg/m3. W 2023 roku spadło spektakularnie do poziomu 23 µg/m3. Co oznacza, że w ciągu zaledwie siedmiu lat jakość powietrza poprawiła się ponad dwukrotnie.

Liczba dni z przekroczeniami normy PM10 w Rybniku spadła sześciokrotnie

Co ważne, także drugi ze wskaźników opisujących zanieczyszczenie pyłem zawieszonym, tj. liczba dni z przekroczeniami normy PM10 (maksymalnie 35 dni w ciągu roku), zaliczył w 2023 r. spektakularny spadek i po raz pierwszy w historii osiągnął poziom poniżej normy i wyniósł tylko 16 dni – mówi Bartłomiej Kozieł, główny specjalista w Wydziale Rozwoju Urzędu Miasta Rybnika.

Podobne postępy widać na przykładzie liczby dni z przekroczeniami normy PM10 w ciągu roku. W 2010 roku było ich 134, co daje łącznie ponad cztery miesiące. W 2017 roku odnotowano 96 takich dni, a w zeszłym roku było ich już tylko 16. Co jasno wskazuje, że w ciągu siedmiu lat liczba dni z przekroczeniami normy spadła sześciokrotnie.

Grafika dotycząca jakości powietrza w Rybniku w latach 2010-2023

i

Autor: UM Rybnik