Gwałtowny wzrost zakażeń w kopalniach PGG i JSW. Będzie druga fala koronawirusa w kopalniach?

2020-10-19 13:11
Kopalnie na Śląsku zostaną zamknięte. Podano daty! Sprawdź [HARMONOGRAM]
Autor: PGG

Aż 30 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono podczas minionego weekendu w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG), a osiem w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Na kwarantannie jest w sumie prawie pół tysiąca górników, w większości z PGG.

Koronawirus w kopalniach. Duży wzrost nowych przypadków

Jak wynika z poniedziałkowych danych spółek węglowych, również kopalnie odczuły zauważalny w ostatnich tygodniach w całej Polsce wzrost zakażeń SARS-CoV-2. Obecnie z wirusem zmaga się 141 górników z PGG, 14 z JSW oraz 10 z kopalń spółki Tauron Wydobycie.

ZOBACZ TAKŻE: PGG: Będzie więcej testów na koronawirusa w kopalniach. Na Śląsku znowu powstaną ogniska zakażeń?

Najwięcej zakażonych jest w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie od początku epidemii zachorowało 3412 osób, a wyzdrowiało 3271. W ciągu ostatniego tygodnia w kopalniach spółki wykryto 79 nowych przypadków (w tym 30 w miniony weekend), a liczba ozdrowieńców wzrosła o 26 (z czego 5 podczas weekendu). Obecnie w PGG choruje 141 osób, wobec 88 przed tygodniem. Kwarantanną jest objętych 381 pracowników, wobec 209 tydzień wcześniej.

Wśród kopalń PGG najwięcej zakażonych górników jest obecnie w kopalniach Mysłowice-Wesoła (36) i Ziemowit w Lędzinach (27). W kopalni Piast w Bieruniu choruje 16 osób, a w katowickiej kopalni Murcki-Staszic 10. W pozostałych kopalniach liczba zakażonych nie przekracza 10, w kilku odnotowano pojedyncze przypadki zachorowań.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było najwięcej w górnictwie węgla kamiennego, liczba zarażonych koronawirusem zaczęła rosnąć przed niespełna tygodniami - wcześniej systematycznie przybywało ozdrowieńców, a chorych pozostawało jedynie kilku górników - obecnie zakażonych jest 14 osób (wobec 4 tydzień temu) - w poniedziałek przybyło siedem nowych przypadków (pięć w kopalni Budryk, dwa w kopalni Jastrzębie-Bzie), a w minioną sobotę jeden - w kopalni Borynia.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 4166 pracowników jastrzębskiej spółki, z których 4152 wyzdrowiało. W ciągu tygodnia wśród górników z JSW wykryto 15 nowych przypadków zakażenia, przybyło też pięciu ozdrowieńców. Kwarantanną objęte są 103 osoby, wobec 44 tydzień temu. Tylko w poniedziałek liczba objętych kwarantanną pracowników spółki wzrosła o 23.

W kopalniach spółki Tauron Wydobycie w weekend nie wzrosła liczba zakażonych pracowników - nadal z koronawirusem zmaga się tam 10 osób.

Według danych sanepidu w woj. śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem – w poniedziałek liczba osób zakażonych od początku epidemii wynosiła 30 tys. 785 – o 685 więcej niż w niedzielę. W regionie zmarło 669 osób z COVID-19 – w poniedziałek poinformowano o czterech kolejnych zgonach.

Wyzdrowiało 73,8 proc. wszystkich zakażonych (22 tys. 728 osób) – w poniedziałek w regionie przybyło kolejnych 59 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas blisko 483 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Nadzorem epidemiologicznym objęto łącznie blisko 7,2 tys. osób.

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w niedzielę w regionie zajętych było 809 spośród 1356 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajęte było 75 na 100 dostępnych łóżek respiratorowych. Dane o sytuacji w tym zakresie w poniedziałek będą dostępne dzień później.(PAP)

Posłuchaj, co koronawirus robi z płucami człowieka.To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE