PGG: Będzie więcej testów na koronawirusa w kopalniach. Na Śląsku znowu powstaną ogniska zakażeń?

i

Autor: PGG PGG zaostrzyła środki prewencji w kopalniach w związku z pandemią koronawirusa

PGG: Będzie więcej testów na koronawirusa w kopalniach. Na Śląsku znowu powstaną ogniska zakażeń?

2020-10-12 13:32

Polska Grupa Górnicza zapowiedziała wzmocnienie środków bezpieczeństwa w kopalniach należących do spółki. Chce też zadbać o "skuteczne diagnozowanie swoich pracowników". - Obecnie z inicjatywy spółki prowadzone są dwa projekty służące zwiększeniu liczby badań osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem - czytamy w komunikacie PGG. Czy to oznacza, że na Śląsku wzrośnie znowu liczba zdiagnozowanych przypadków?

Polska Grupa Górnicza chce wykonywać pracownikom więcej testów na koronawirusa

Wszyscy na Śląsku dobrze pamiętają jak podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa za wysokie przyrosty zakażeń obwiniało się górników i ogniska chorobowe w kopalniach. Na szczęście całą sytuację udało się opanować i dzisiaj nikt już nie pamięta o tym, że górnicy byli wręcz linczowani za to, że diagnozowano u nich koronawirusa. Zdarzały się również przypadki dyskryminacji mieszkańców województwa śląskiego tylko dlatego, że to właśnie w tym regionie było najwięcej zakażeń.

Turyści ze Śląska są dyskryminowani na wakacjach? Właścicielka pensjonatu: "Bałtyk jest dla wszystkich"

Teraz problem z koronawirusem jest dużo poważniejszych. Nie ma już dużych ognisk, a osoby zakażone są rozproszone po całej Polsce. Jak wygląda sytuacja na Śląsku? Przyrost nowych przypadków jest spory, ale nie wygląda to źle w porównaniu do innych województw.

Mimo to, Polska Grupa Górnicza chce dmuchać na zimne i zwiększyć działania prewencyjne w zakładach górniczych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Aż 98 procent zakażonych koronawirusem górników nie ma żadnych objawów. Zaskakujący raport Polskiej Grupy Górniczej

Postanowiliśmy zaangażować się w tworzenie nowoczesnego laboratorium, które będzie pracować na potrzeby PGG S.A., ale także całej społeczności Śląska. Dzięki szybkiemu dostępowi do testów będziemy mogli w przyszłości wykluczyć tworzenie się ognisk epidemicznych w kopalniach, zadbać o bezpieczeństwo pracowników ora zaplanować ciągłość pracy naszych zakładów - mówi Tomasz Rogala, prezes PGG.

Koronawirus w kopalniach. PGG wzmacnia działania prewencyjne

Prezes Polskiej Grupy Górniczej polecił wzmocnić nadzór nad działaniami mającymi zminimalizować ryzyko zarażenia koronawirusem. Wszystkim pracownikom i innym osobom przebywającym na terenie spółki przypomniano o bezwzględnym obowiązku przestrzegania procedur prewencyjnych. Wprowadzono następujące zasady:

  • nakaz zachowania dystansu społecznego.
  • bezpośrednie kontakty pracowników między sobą a także klientami spółki muszą zostać ograniczone do absolutnego minimum.
  • obowiązek zakrywania nosa i ust w budynkach, budowlach lub innych obiektach w czasie przemieszczania się lub przebywania poza stałym stanowiskiem pracy,
  • zwiększono częstotliwość dezynfekowania pomieszczeń, szczególnie takich miejsc, w których gromadzi się większa liczba pracowników,
  • powrót do pracy po absencji, w razie wywiadu epidemicznego mogącego wskazywać na jakiekolwiek ryzyko, poprzedzony zostanie wykonaniem testów na obecność koronawirusa,
  • dla pracowników administracji zaleca się m.in. wykorzystanie trybu pracy zdalnej (home office) lub pracy rotacyjnej.
Sonda
Górnictwo: Czy jesteś za likwidacją kopalń na Śląsku? [SONDA]

Koronawirus w kopalniach. Nawet tysiąc testów w ciągu doby

Polska Grupa Górnicza poinformowała, że z inicjatywy spółki prowadzone są dwa projekty służące zwielokrotnieniu liczby badań osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem. Skorzystają z nich zarówno pracownicy PGG S.A., jak i mieszkańcy województwa śląskiego. Jeszcze w październiku badania ruszą w nowym laboratorium diagnostycznym, utworzonym w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. Sprzęt diagnostyczny renomowanych firm medycznych, którego wartość przekracza 1 mln zł, pozwoli na wykonanie w ciągu doby nawet tysiąca testów.

Według poniedziałkowych danych przedstawionych przez PGG, od początku epidemii koronawirusem zaraziło się 3333 pracowników spółki, z których 3245 wyzdrowiało. Obecnie chorych jest 88 osób, podczas gdy przed dwoma tygodniami zakażonych było o połowę mniej: 29 września chorowało 39 górników, a dzień później 46. W ostatnich dwóch tygodniach liczba zakażonych rosła w PGG szybciej od liczby ozdrowieńców.

Obecnie najwięcej chorych w PGG jest w kopalniach:

  • Mysłowice-Wesoła (35),
  • Ziemowit (13),
  • Halemba i Murcki-Staszic (po 8).

Są też pojedyncze przypadki zakażenia w innych kopalniach. Sytuacja epidemiczna - w ocenie przedstawicieli spółki - jest pod kontrolą. W kwarantannie jest 209 pracowników PGG.