Dla pasjonatów

Elektrociepłownia Zabrze jest większa niż Zamek w Malborku. To cud techniki

Świąteczna rajza po Elektrociepłowni Zabrze była świątecznym prezentem dla miłośników zabytków techniki Śląska. Oprowadzani przez regionalistę Łukasza Zimnocha i dziennikarza Józefa Krzyka zwiedzili dwie części: Halę Maszyn i Biuro Zarządu. Warto było poświęcić ten czas! Zobaczcie zdjęcia.

W sobotę odbyła się Rajza po Elektrociepłowni Zabrze. Zwiedzanie zorganizowało Stowarzyszenie Wrazidlok. To już kolejny raz, gdy miłośnicy zabytków przemysłu Śląska mieli okazję zobaczyć pomniki techniki, znaleźć się w miejscach, gdzie do niedawna odbywała się normalna praca, a dzisiaj stoją opuszczone.

Elektrociepłownia Zabrze została w ubiegłym roku przejęta od firmy FORTUM za kwotę 100 zł. Od tego czasu obiekt jest zamknięty i okazjonalnie udostępniany do zwiedzania. Samorząd Zabrza przejął obiekt w nadziei, że dzięki temu uda się go ocalić, a ostatecznie odrestaurować i przeznaczyć na inne cele. 

Tak wygląda w środku Elektrociepłownia Zabrze

Zobacz zdjęcia

Tym razem miłośnicy turystyki po zabytkach techniki zwiedzili dwie części Elektrociepłowni Zabrze: Halę Maszyn i Biuro Zarządu.

Wrażenia są niesamowite. Elektrociepłownia imponuje wielkością. Wiele maszyn i urządzeń sprawia wrażenie, jakby właśnie zostały zatrzymane iw  każdej chwili mogły być ponownie uruchomione. Uczestników interesowały dosłownie wszystkie zakamarki. Nic dziwnego, że trzeba było nosić kaski.

Najstarsza elektrociepłownia na terenach dzisiejszej Polski to monumentalny gmach większy niż Zamek w Malborku, z wnętrzami, gdzie fantazje budowniczych wyczarowały koronki z cegły.

Przewodnikami po Elektrociepłowni Zabrze byli dr Łukasz Zimnoch i Józef Krzyk. Łukasz Zimnoch jest prezesem Stowarzyszenia WRAZIDLOK, pomysłodawcą Szlaku Magnatów Przemysłowych, realizatorem widowisk multimedialnych w tym mappingowych, koncertów, pokazów mody, rzecznikiem prasowym koncernu energetycznego, wyróżnionym nagrodami indywidualnymi za osiągnięcia w obszarze Public Relations („Miód” wyróżnienie nadawane przez „Dziennik Zachodni”, dziesiątka najlepszych rzeczników miesięcznika „Home & Market” w roku 2011). To autor dwóch książek: „Marketing dla naukowca i inżyniera” i „Po przebudzeniu”. Stypendysta marszałkowski w 2022r. w dziedzinie kultury. W 2022r. otrzymał "Grację" nagrodę gminy Świerklaniec przyznawaną za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. W 2022r. otrzymał także dyplom Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi w rozwoju turystyki.

Józef Krzyk to historyk i publicysta. Autor i współautor kilku książek dotyczących Górnego Śląska, m.in. Korfanty. Silna Bestia, Wojna papierowa, Spacerownik powstańczy, Szałfynster.

Wkrótce kolejne wycieczki.

Czy znasz śląskie zawody? Rozwiąż quiz w języku śląskim

Pytanie 1 z 11
Na początek coś łatwego. Rechtor to: