Strefa płatnego parkowania w Katowicach

i

Autor: Paweł Szałankiewicz

Motoryzacja

Dzień parkowania w centrum Katowic to majątek. Po miesiącu pójdziecie z torbami

Zmiana systemu parkowania w Katowicach i wprowadzenie dwóch stref parkowania na terenach miejskich spowodowało gwałtowne podniesienie opłat dla kierowców. Sprawdziliśmy, ile i gdzie trzeba wydać, aby zaparkować samochód w Katowicach.

W grudniu w Katowicach wprowadzono zmiany dotyczące parkowania w Śródmieściu. Utworzone zostały dwie strefy parkowania, tj. Strefa A (niebieska) w ścisłym centrum miasta oraz Strefa B (zielona) na obrzeżach centrum. Jedynym celem było pozbycie się samochodów z centrum i zmuszenie kierowców do korzystania z komunikacji miejskiej. I to się udało. W wielu miejscach miejsca parkingowe świecą pustkami.

Są jednak takie okoliczności i tacy mieszkańcy, którzy muszą korzystać z własnych samochodów. To właśnie oni ponoszą największe koszty zmian w systemie parkowania w Katowicach.

Sprawdziliśmy, ile trzeba wydać, aby zaparkować samochód w Katowicach i czy opłaca się korzystać z abonamentów.

Kiedy nie trzeba płacić za parkowanie w Katowicach?

Zacznijmy od tego, że parkowanie płatne w Katowicach jest uzależnione od dnia tygodnia i godziny.

W Katowicach parkowanie płatne w Śródmiejskiej Strefach Parkowania, czyli strefie niebieskiej, obowiązuje od poniedziałku do soboty (za wyjątkiem sobót stanowiących dni wolne od pracy) w godzinach 7.00 - 17.00. W strefie zielonej parkowanie płatne obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 - 17.00. 

Czy parkingi są płatne w soboty i niedziele?

W Katowicach zarówno w strefie zielonej parkowanie jest płatne tylko w dni robocze. Oznacza to, że w soboty i niedziele parkowanie przy drodze jest bezpłatne. Ale w strefie niebieskiej za darmo zaparkujemy tylko w niedziele i soboty, które są świętami. Inne zasady obowiązują na parkingach, które wprowadziły własne zasady parkowania.

Ile kosztuje parkowanie w Katowicach?

Postanowiliśmy sprawdzić, ile trzeba wydać, aby parkować przy drodze w strefach płatnego parkowania w Katowicach. Oto nasze wnioski.

W Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania - strefie niebieskiej - obowiązują następujące stawki za parkowanie:

 • 3 zł – za postój do 30 minut
 • 6 zł – za postój powyżej 30 minut do 1 godziny
 • 7,20 zł – za drugą rozpoczętą godzinę postoju
 • 8,40 zł – za trzecią rozpoczętą godzinę postoju
 • 6,00 zł – za każdą następną rozpoczętą godzinę postoju

Cena łączna za 9 godzin parkowania wynosi 57,60 zł za dzień. Liczymy 8 godzin pracy + dojście do pracy i wyjście z pracy, co daje 9 godzin. Łatwo obliczyć, że płacąc w ten sposób za parkowanie przez cały miesiąc tylko w dni robocze zapłacimy 1267,20 zł.

W Strefie Płatnego Parkowania - strefie zielonej - obowiązują takie stawki za parkowanie:

 • 2 zł – za postój do 30 minut
 • 4 zł – za postój powyżej 30 minut do 1 godziny
 • 4,80 zł – za drugą rozpoczętą godzinę postoju
 • 5,60 zł – za trzecią rozpoczętą godzinę postoju
 • 4,00 zł – za każdą następną rozpoczętą godzinę postoju

Cena łączna za 9 godzin parkowania wynosi 38,40 zł za dzień. Liczymy 8 godzin pracy + dojście do pracy i wyjście z pracy, co daje 9 godzin. Gdybyśmy chcieli płacić tak każdego dnia roboczego miesięcznie daje to kwotę 844,80 zł.

Czy opłaca się wykupić abonament na parkowanie w Katowicach?

Abonament miesięczny na parkowanie w strefie niebieskiej (ścisłym centrum miasta) kosztuje 300 zł. Wydatek zwraca się już w szóstym dniu parkowania. A dodatkowo można parkować bezterminowo.

Abonament miesięczny na parkowanie w strefie zielonej (obrzeża miasta) kosztuje 200 zł. Wydatek zwraca się już w szóstym dniu parkowania.

Wydaje się więc, że wykupienie abonamentu jest lepszym rozwiązaniem. Niestety takiej możliwości większość kierowców jest pozbawiona. Jak informuje Urząd Miasta w Katowicach, abonament przysługuje każdej osobie fizycznej - właścicielowi pojazdu samochodowego lub posiadającemu inny tytuł prawny do pojazdu, która:

 • albo jest zameldowana na pobyt stały w dowolnej dzielnicy Katowic,
 • albo nie posiada takiego zameldowania, ale rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w Katowicach.

Osoby spoza Katowic nie mają prawa zakupienia abonamentu na parkowanie w żadnej strefie płatnego parkowania.

Ile kosztuje parking w Katowicach?

W ścisłym centrum Katowic mamy kilka ogólnodostępne parkingi, zlokalizowane przy centrach handlowych. Znalezienie wolnego miejsca jest trudne, ale udaje się. Oto lista największych parkingów wraz z cenami:

Parking przy Strefie Kultury

Parking dedykowany jest odwiedzającym NOSPR oraz sąsiedzkie MCK, ale bliskość centrum powoduje, że jest chętnie wybierany przez przyjezdnych, który odwiedzają miasto.

Cena za parking: 10 zł / godz.

Parking w centrum handlowym Galeria Katowicka

Parking podziemny w Galerii Katowickiej jest czynny całą dobę. Oferuje 1200 miejsc parkingowych. Między 7:00 a 22:00 pierwsza godzina parkowania jest bezpłatna, a każda kolejna godzina wynosi 4 zł.

Cena abonamentu 450 zł / miesiąc

Parking w centrum handlowym Supersam

Parking jest czynny 24h/7. Pierwsza godzina parkingu jest bezpłatna, a każda kolejna kosztuje 3 zł. Dla kierowców dostępnych jest 380 miejsc parkingowych.

Cena abonamentu 270 zł / miesiąc + VAT 23%

Gdzie parkować w Katowicach?

Wnioski nasuwają się same. Wprowadzenie strefa płatnego parkowania w Katowicach spowodowało, że pozostawienie samochodu na kilka godzin poważnie obciąży domowy budżet. Dla wielu pracowników, którzy dojeżdżają własnymi do firm, sklepów czy urzędów w centrum Katowic, jest nieopłacalne.

Jakie jest wyjście?

Obecnie można skorzystać z bezpłatnych parkingów zlokalizowanych przy centrach przesiadkowych, a następnie wsiąść w transport miejski. Takie centra są trzy:

 • Centrum Przesiadkowe Zawodzie przy ul. 1 Maja z parkingiem na 405 samochodów
 • Centrum Przesiadkowe Brynów przy ul. Kościuszki z parkingiem na 492 samochody
 • Centrum Przesiadkowe Ligota u zbiegu ulic Panewnickiej i Franciszkańskiej z parkingiem na 110 samochodów.

QUIZ dla doświadczonych kierowców, którzy znają przepisy ruchu drogowego

Pytanie 1 z 10
Czy autostradą można jechać z prędkością 30 km/h?