Bloki na Zadolu przejdą termomodernizację. To tam kręcono sceny do Rojsta

i

Autor: Spółdzielnia Mieszkaniowa Górnik/archiwum serwisu

Katowice

Bloki na Zadolu przejdą termomodernizację. To tutaj kręcono sceny do serialu "Rojst"

Bloki na Zadolu wkrótce zmienią swoje oblicze. A było to oblicze wdzięczne - przynajmniej dla filmowców, którzy chętnie przyjeżdżali kręcić swoje produkcje na katowickim osiedlu. Głównie dlatego, że to jedno z nielicznych osiedli z wielkiej płyty, które wygląda dziś praktycznie tak samo jak w czasach, gdy powstało.

Na osiedlu Zadole w Katowicach kręcono "Rojsta"

Czyli jak w drugiej połowie lat 70., kiedy rozpoczęła się budowa 10-piętrowych bloków mieszkalnych w rejonie ulic Zadole i Gdańskiej. Osiedle zostało zaprojektowane w taki sposób, by pomieścić 4 tys. mieszkańców. Za koncepcję odpowiadał Henryk Trzcionkowski z katowickiego "Miastoprojektu".

W czasach współczesnych osiedle Zadole okazało się być fantastycznym tłem dla filmowych i serialowych historii osadzonych w PRL-u i pierwszych latach "wolnej Polski". To tam powstały zdjęcia m.in. do pierwszego i trzeciego sezonu serialu "Rojst", który będzie miał premierę już za kilka dni. "Rojst Millenium" osadzony jest na przełomie wieków, akcja dzieje się tuż przed Sylwestrem 1999/2000. O tym, co będzie się działo w finale serii, opowiedział w rozmowie z nami Łukasz Simlat - aktor z Sosnowca, który wcielił się w rolę sierżanta Adama Miki. 

Filmowcy spędzili jeden dzień - 18 marca 2023 roku  - na Zadolu, a mieszkańcy mieli okazję zobaczyć na żywo Dawida Ogrodnika czy Piotra Głowackiego.

Zobacz zdjęcia z planu serialu "Rojst" na osiedlu Zadole, które publikujemy dzięki uprzejmości Michała Skowrońskiego: 

Termomodernizacja bloków na osiedlu Zadole w Katowicach

I ten marcowy, ciepły dzień 2023 roku być może jest ostatnim, kiedy na osiedlu stanęły kamery, bowiem charakterystyczne bloki wkrótce zmienią swoje oblicze.

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Górnik" zapowiedziała termomodernizację 10-piętrowców przy ul. Gallusa 4 i ul. Zadole 44 B. W przypadku pierwszego bloku zakres prac obejmie: demontaż, transport i utylizację płyt z acekolem, zakup i montaż instalacji instalacji fotowoltaicznej na dachu. Remont rozpocznie się 2 kwietnia i potrwa do 31 października.

Równocześnie trwają prace przygotowawcze do termomodernizacji bloku przy ul. Zadole 44 B. Jak podkreśla SM "Górnik", nowością będzie zastosowanie przy tych pracach tzw. rusztowania podwieszanego.

"Tego rodzaju rozwiązanie zapewni bezpośredni dostęp do miejsca prowadzonych prac i lepszą możliwość wykorzystania rusztowania wzdłuż całej elewacji. Dzięki temu, koszty przedsięwzięcia zostaną obniżone, a i mieszkańcy w dużo mniejszym stopniu narażeni będą na niedogodności związane z tym remontem" - przeczytamy na stronie Spółdzielni Mieszkaniowej "Górnik".

W 2024 roku kompleksową termomodernizację ma przejść kolejne 6 budynków przy ulicach:

  • Ligockiej 4
  • Grzyśki 15 ABC
  • Słonecznej 78
  • Słonecznej 77
  • Koszalińskiej 37
  • Janasa 15 A

Tak wyglądają bloki na osiedlu Zadole w Katowicach. Wkrótce przejdą termomodernizację: