Będą wyższe kary za brak maseczki w przestrzeni publicznej, Grzywny zasilą konto NFZ. Sejm przyjął nowa ustawę

2020-12-02 10:34
Będą wyższe kary za brak maseczki w przestrzeni publicznej, Grzywny zasilą konto NFZ. Sejm przyjął nowa ustawę
Autor: pexels Mandaty za brak maseczki w przestrzeni publicznej będą dwa razy wyższe

Już nie 500, ale nawet 1000 złotych grzywny będziemy musieli zapłacić za brak maseczki w przestrzeni publicznej. Sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą wzrosły kary za nieprzestrzeganie restrykcji. Zmiany weszły w życie w poniedziałek, 30 listopada.

ESKA XD EXTRA

Wyższe kary za brak maseczki. Zmieniło się prawo

Sejm przyjął ostatnio nową ustawę, która reguluje obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Zgodnie z jej zapisami, grzywny za brak maseczki w przestrzeni publicznej, czyli w galerii handlowej czy komunikacji miejskiej, będą wyższe. Do tej pory za niedopełnienie obowiązku zasłaniania ust i nosa groził nam mandat w wysokości 500 złotych. Teraz podczas kontroli grozi nam grzywna w wysokości nawet 1000 złotych.

ZOBACZ TAKŻE: Lekarka z Rudy Śląskiej ostro do innych medyków: "Odłóżcie słuchawki, ruszcie tyłki! Jest epidemia! Kiedy jak nie teraz?!"

Ważną zmianą jest też to, że do tej pory mandat za brak maseczki mógł na nas nałożyć jedynie funkcjonariusz policji. Od poniedziałku, 30 listopada za niezasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej mandat w wysokości nawet 1000 złotych wlepić nam może:

  • Straż miejska,
  • Służba Ochrony Kolei,
  • Służba Celno-Skarbowa.

Dodajmy jeszcze, że wspomniane wyżej służby mogą również skierować wobec nas wniosek o ukaranie do sanepidu. Jeśli zostanie on pozytywnie rozpatrzony to grozi nam grzywna w wysokości aż 30 tysięcy złotych.

Ważną zmianą jest to, że od teraz pieniądze zebrane z mandatów za brak maseczek zasilą konto Narodowego Funduszu Zdrowia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nielegalni imigranci zatrzymani w Bielsku-Białej. Myśleli, że są w Niemczech. Prawda okazała się brutalna

Posłuchaj, co koronawirus robi z płucami człowieka.To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE