Babcia mówi: W ciąży na pogrzeb chodzić nie można. Co o tym zabobonie mówi popularny ksiądz?

i

Autor: Archiwum/Tik Tok Babcia mówi: W ciąży na pogrzeb chodzić nie można. Co o tym zabobonie mówi popularny ksiądz?

Mity i zabobony

Babcia mówi: W ciąży na pogrzeb chodzić nie można. Co o tym zabobonie mówi popularny ksiądz?

Czy kobieta w ciąży może iść na pogrzeb? To jedno z pytań, jakie na Tik Toku otrzymał popularny ksiądz Piotr Jarosiewicz. Duchowny w tym przypadku nie miał zbyt wielu wątpliwości i dał jednoznaczną odpowiedź, co kobieta powinna zrobić, kiedy zmarł ktoś bliski, a ona jest przy nadziei.

W ciąży na pogrzeb? Jeden z zabobonów na tapet wziął ksiądz

Jak Polska długa i szeroka, tak wiele jest zabobonów. Różnych. I tych dotyczących życia codziennego (pechowy czarny kot na przykład) jak i zabobonów dotyczących ciąży. W tej ostatniej kwestii można się spotkać między innymi z takimi zabobonami, jak: 

  • jedzenie truskawek w ciąży spowoduje u dziecka znamiona truskawkowe
  • jeśli kobieta nosi łańcuszek dziecko owinie się własną pępowiną i udusi
  • kobieta nie powinna dzielić się z nikim jedzeniem, bo dziecko dostanie za mało pokarmu
  • kiedy przyszła mama przytula się często do psa, dziecko będzie... włochate

Jednym z popularnych zabobonów, który zresztą do tej pory jest rozpowszechniany na wielu grupach madkowych, jest ten dotyczący ciąży i pogrzebu. Tym tematem zajął się popularny ksiądz Piotr Jarosiewicz, którego kanał na Tik Toku obserwuje blisko 290 tysięcy użytkowników. Duchowny otrzymał następujące pytanie: 

Proszę księdza, a jak to jest z pogrzebami w ciąży? Czy można chodzić? Babcia mówi, że nie wolno a tym bardziej patrzeć się na osobę zmarłą - zapytała pani Iza. 

Choć pytanie wydaje się dość absurdalne, to czytając komentarze na Tik toku ks. Piotra widać, że są kobiety, które odpuszczały sobie pogrzeby swoich bliskich ze względu właśnie na ciążę. Jak się jednak okazuje, zupełnie niepotrzebnie. Ksiądz Piotr mówi wprost, że na pogrzeby można chodzić. -  To zabobon, że nie można chodzić na cmentarz czy nawet na mszę świętą - odpowiedział.

Odniósł się również do kwestii patrzenia na osobę zmarłą zaznaczając, że tu tak naprawdę istotne są emocje, jakie mogą towarzyszyć kobiecie w ciąży i jak one mogą wpłynąć na jej przebieg. - Odgórny zakaz patrzenia na zmarłych, tak jak zakaz chodzenia na pogrzeby w czasie ciąży, jest zabobonem - podsumował. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE