46 mln złotych na polsko-ukraińską integrację. Pieniądze do Katowic popłyną z UNICEF-u

2022-11-25 11:15
Konferencja prasowa
Autor: Agnieszka Kucjas-Karkoszka

Zajęcia integracyjne dla dzieci z Polski i Ukrainy, wsparcie psychologiczne i psychospołeczne dla osób, które przeżyły traumę czy stworzenie strefy przyjaznej dzieciom w placówkach pomocy społecznej - to tylko niektóre z projektów, które Katowice zrealizują dzięki pieniądzom z Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci.

Ponad 46 mln zł na wsparciedziałań integracyjnych z Ukraińcami od UNICEFu

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) wspomoże Katowice w zakresie integracji społeczności polsko-ukraińskiej. Na ten cel miasto otrzyma 46 mln zł. W działania zostaną włączone miejskie jednostki i organizacje samorządowe.

- Dziękuję, że tak duże i silne organizacje międzynarodowe jak UNICEF ufają sprawdzonym partnerom, jakim są samorządy. Ruszamy z szeregiem działań o wartości ponad 46 mln zł na rzecz integracji naszych mieszkańców z Ukraińcami, którzy znaleźli schronienie w naszym mieście. Szczególną troską oczywiście obejmiemy tych najmłodszych. Każde dziecko, które przekroczyło granicę, w jakiś sposób doświadczyło koszmaru wojny i przemocy. Naszymi projektami chcemy objąć jak najszersze grono młodych, chcemy skupić się na integracji polsko-ukraińskiej. Dzięki tym środkom będą realizowane zarówno projekty miękkie, jak: pikniki integracyjne, zajęcia dla dzieci i dorosłych, warsztaty, ale i konkretne inwestycje. – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Program wsparcia oparty jest na sześciu filarach obejmujących ochronę dziecka, zdrowie, mycie i żywienie, edukację, rozwój i uczestnictwo młodzieży w życiu publicznym i szkolnym, politykę społeczną i rozwój wczesnodziecięcy. Stąd też w ramach programu będą organizowane zajęcia międzykulturowe o charakterze integracyjnym, zostanie stworzona strefa przyjazna dzieciom w placówkach pomocy społecznej, a 13 oddziałów żłobka miejskiego zostanie doposażonych. Będzie też oferowane wsparcie psychologiczne i psychospołeczne dla osób, które przeżyły traumę w związku z wojną na Ukrainie.

Katowice: środki pójdą na edukację dzieci z Ukrainy

Dziś w katowickich szkołach i przedszkolach uczy się ponad 2,6 tys. młodych Ukraińców. To bardzo ważny obszar działań, w ramach którego np. uczniowie i ich rodzice z Ukrainy będą się uczyć języka polskiego. W planach jest też wiele projektów, których celem jest integracja polskich i ukraińskich uczniów.

– Wśród projektów, które dofinansuje UNICEF jest doposażenie obiektów sportowych w sprzęt sportowy, szkół w sprzęt informatyczny, a także realizacja bardzo potrzebnego projektu „różowych skrzyneczek”. Ponadto rozszerzymy program nauki gry w szachy w naszych szkołach oraz ofertę zajęć w ramach Akcji Lato i Akcji Zima – mówi Sławomir Witek, naczelnik wydziału edukacji i sportu.

Te działania będą realizowane przez Wydział Polityki Społecznej wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Katowicach i Żłobkiem Miejskim, Wydziałem Edukacji i Sportu wraz z Centrum Usług Wspólnych, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Pałacem Młodzieży i placówkami oświatowymi oraz Wydziałem Kultury wraz z Miejskimi Domami Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną i Instytucją kultury Katowice Miasto Ogrodów im. Krystyny Bochenek. Część działań realizowanych będzie też przez organizacje pozarządowe.

Memorandum o porozumieniu miasta Katowice z UNICEF-em zostało podpisane 27 czerwca w trakcie WUF 11. Natomiast 19 października obie strony podpisały porozumienie określające ramy współpracy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE