Narodowe Czytanie na zamku w Liwie ze Stanisławą Celińską już 3 września!

i

Autor: fot. zamek w Liwie

Narodowe Czytanie na zamku w Liwie ze Stanisławą Celińską już 3 września!

2022-08-31 10:41

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie zaprasza na kolejną edycję „Narodowego Czytania”. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Dlatego w całej Polsce czytane będą „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza. Na zamku w Liwie 3 września o 12.00 przeczyta je m.in. aktorka Stanisława Celińska. W jej wykonaniu, w muzycznej oprawie będzie można usłyszeć także inny utwór narodowego wieszcza.

„Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza zostały wydane po raz pierwszy w 1822 r., co dało początek nurtowi romantycznemu w polskiej literaturze. Dlatego w Roku Romantyzmu Polskiego to właśnie tę lekturę będziemy mogli usłyszeć podczas akcji „Narodowe Czytanie”. Gościem specjalnym wydarzenia na zamku w Liwie będzie Stanisława Celińska – aktorka filmowa i teatralna oraz wokalistka, która razem z aktorami Teatru Amatorskiego w Węgrowie zaprezentuje interpretacje wierszy poety. Zwieńczeniem spotkania z poezją wieszcza będzie wykonanie Inwokacji z „Pana Tadeusza” w aranżacji muzycznej Macieja Muraszko w wykonaniu Stanisławy Celińskiej i duetu muzyków Julii Muraszko (skrzypce) i Janusza Muraszko (fortepian).

– Dawne pogranicze polsko-litewskie na rzece Liwiec to idealne miejsce, gdzie wybrzmi słynna inwokacja „Litwo, ojczyzno moja…” – mówi Eliza Czapska, dyrektor Muzeum-Zbrojowni na Zamku w Liwie. – Bo wystarczy spojrzeć na rzekę Liwiec, która była kiedyś naturalną granicą z Litwą, więc te słowa pięknie zabrzmią w tym miejscu granicznym, gdzie Mazowsze niegdyś łączyło się z Litwą – dodaje.

Spotkanie z poezją Adama Mickiewicza w ramach „Narodowego Czytania” na Zamku w Liwie odbędzie się w sobotę, 3 września o godzinie 12.00. Wstęp wolny.

Narodowe Czytanie na zamku w Liwie ze Stanisławą Celińską już 3 września!

i

Autor: fot. zamek w Liwie
Sonda
Cieszysz się na koniec lata?