Narodowe Czytanie na zamku w Liwie ze Stanisławą Celińską już 3 września!

2022-08-31 10:41
Narodowe Czytanie na zamku w Liwie ze Stanisławą Celińską już 3 września!
Autor: fot. zamek w Liwie

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie zaprasza na kolejną edycję „Narodowego Czytania”. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Dlatego w całej Polsce czytane będą „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza. Na zamku w Liwie 3 września o 12.00 przeczyta je m.in. aktorka Stanisława Celińska. W jej wykonaniu, w muzycznej oprawie będzie można usłyszeć także inny utwór narodowego wieszcza.

„Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza zostały wydane po raz pierwszy w 1822 r., co dało początek nurtowi romantycznemu w polskiej literaturze. Dlatego w Roku Romantyzmu Polskiego to właśnie tę lekturę będziemy mogli usłyszeć podczas akcji „Narodowe Czytanie”. Gościem specjalnym wydarzenia na zamku w Liwie będzie Stanisława Celińska – aktorka filmowa i teatralna oraz wokalistka, która razem z aktorami Teatru Amatorskiego w Węgrowie zaprezentuje interpretacje wierszy poety. Zwieńczeniem spotkania z poezją wieszcza będzie wykonanie Inwokacji z „Pana Tadeusza” w aranżacji muzycznej Macieja Muraszko w wykonaniu Stanisławy Celińskiej i duetu muzyków Julii Muraszko (skrzypce) i Janusza Muraszko (fortepian).

– Dawne pogranicze polsko-litewskie na rzece Liwiec to idealne miejsce, gdzie wybrzmi słynna inwokacja „Litwo, ojczyzno moja…” – mówi Eliza Czapska, dyrektor Muzeum-Zbrojowni na Zamku w Liwie. – Bo wystarczy spojrzeć na rzekę Liwiec, która była kiedyś naturalną granicą z Litwą, więc te słowa pięknie zabrzmią w tym miejscu granicznym, gdzie Mazowsze niegdyś łączyło się z Litwą – dodaje.

Spotkanie z poezją Adama Mickiewicza w ramach „Narodowego Czytania” na Zamku w Liwie odbędzie się w sobotę, 3 września o godzinie 12.00. Wstęp wolny.

Narodowe Czytanie na zamku w Liwie ze Stanisławą Celińską już 3 września!
Autor: fot. zamek w Liwie
Sonda
Cieszysz się na koniec lata?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE