Zamek w Krasiczynie

i

Autor: Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie otwarty dla turystów

2020-05-19 12:47

To jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych ziemi przemyskiej. Od kilku dni znów dostępna dla zwiedzających.

Zamek w Krasiczynie jest jednym z najczęściej odwiedzanych nie tylko przez turystów miejsc w okolicach Przemyśla. Wielu mieszkańców naszego miasta i okolic tutaj spędza leniwe weekendowe popołudnia i właśnie w parku zamkowym, w cudnych okolicznościach przyrody ładuje akumulatory. Otwarcie bram zamku tym bardziej cieszy. Pamiętajcie jednak o nowych zasadach, jakie również i tu będą na razie obowiązywać:


• Zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem (od wtorku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 16:00). Wejście wyłącznie o pełnych godzinach.
• Grupa chcąca zwiedzić zamek może liczyć minimalnie pięć, a maksymalnie osiem osób.
• Punkt sprzedaży biletów znajduje się w sklepie zamkowym. Pierwszeństwo wejścia na trasę turystyczną mają osoby z rezerwacją.
• Obecnie nie ma możliwości wejścia na wieżę zegarową i do lochów zamkowych.

Rezerwacji można dokonać telefonicznie: 16 671 83 21 wew. 55. lub 520.
lub mailowo: hotel@krasiczyn.com.pl

Zamek w Krasiczynie

i

Autor: Zamek w Krasiczynie

Historia krasiczyńskiego zamku w pigułce

Zamek w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych polskich pomników renesansu. Jego budowę rozpoczął pod koniec XVI wieku Stanisław Krasicki - kasztelan przemyski, uznawany za jednego z najwybitniejszych wówczas mecenasów sztuki w Polsce. Krasicki przekształcił surowy zamek obronny wzniesiony przez ojca w okazałą, wielkopańską rezydencję, która do dzisiejszych czasów zachowała prawie niezmieniony wygląd mimo burzliwej historii i wojen. 
O znaczeniu świetności zamku w przeszłości świadczy fakt, że gościli w nim królowie polscy: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i August II.
Na przestrzeni lat, po Krasickich zamek dziedziczyli kolejno Modrzewscy, Wojakowscy, Tarłowie, Potoccy i Pinińscy. Następnie w 1835 roku odkupił je książę Leon Sapieha. W tym czasie przy zamku powstał tartak, browar i fabryka maszyn rolniczych.
Po II wojnie światowej zamek trafił w ręce państwa, a w latach siedemdziesiątych mecenat nad obiektem przejęła Fabryka Samochodów Osobowych w Warszawie. Po jej likwidacji Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie przejęła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Zamek w Krasiczynie dziś

Dziś mamy w okolicach Przemyśla wspaniały obiekt turystyczny z nowoczesną bazą hotelowa i gastronomiczną. Jest co zwiedzać, bo nie tylko wnętrza zamku robią wrażenie, ale także lochy zamkowe, gdzie znajduje się sala tortur czy wieża zegarowa.  Jest to również jedno z ulubionych przez mieszkańców Przemyśla miejsc na spacer i relaks na świeżym powietrzu w wyśmienitej scenerii renesansowego zamku otoczonego jednym z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Polsce. Rośnie tu ponad 200 gatunków drzew i krzewów z całego świata.

COŚ DOBREGO #21