kapele

i

Autor: Centrum Kulturalne w Przemyślu/fot.K.Juźwińska

W najbliższy weekend w Przemyślu zagrają najlepsze kapele z Polski

2022-06-22 15:15

Po raz 43. w nadsańskim mieście wystartuje Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego. W niedzielę 26 czerwca będziemy mogli usłyszeć muzyków na ulicach i podwórkach naszego miasta.

Festiwal jest najstarszą i najbardziej znaną tego typu imprezą w Polsce. Jego głównym celem jest chronienie i pielęgnowanie tradycji miejskiego folkloru oraz prezentowanie twórczości kapel podwórkowych

Kapele podwórkowe to zjawisko kiedyś bardzo popularne w krajobrazie wielu polskich miast, a najbardziej przedwojennego Lwowa, gdzie niemal każda ulica miała swój zespół. Przemyski festiwal daje możliwość obcowania z muzyką miejskich ulic, podwórek i zaułków.

Co roku bierze w nim udział kilkanaście kapel z całego kraju. Prezentują zróżnicowany repertuar, składający się zarówno z dawnych tekstów i melodii folkloru miejskiego, jak również  aktualnych, tworzonych na żywo przez ludzi żyjących życiem swoich miast, problemami dnia codziennego. Kapele koncertują także na ulicach i osiedlach Przemyśla. W tym roku wyjdą na ulice w niedzielę (25 czerwca) w godzinach od 10:00 do 12:00.

Program Festiwalu:

25 czerwca - sala widowiskowa

  • godz. 10:00 - prezentacje konkursowe
  • godz. 17:00 - spektakl muzyczny "Pamiętasz była miłość"

Jest to muzyczny spektakl składający się z piosenek napisanych przez Tuwima i Hemara, które pomimo upływu czasu nadal są aktualne.

Wykonawcy: Dagny Mikoś, Adrian Gawlik, Joanna Jucha

Akompaniament i aranżacje utworów: Oleg Sznicar

26 czerwca

  • godz. 10:00 - 12:00 - muzykowanie kapel na ulicach i podwórkach
  • godz. 14:00 - sala widowiskowa CK - występ Lwowskiej Kapeli Podwórkowej TA JOJ im. Kazimierza "Kija" Galikowskiego oraz koncert laureatów festiwalu

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, obowiązują wejściówki, które czekają do odbioru w kasie CK (kasa czynna: od wtorku do niedzieli w godzinach 14.00 - 20.00).

Żyję z zespołem Downa: “W pracy poznałam mojego idola”

Wielki quiz o znakach zodiaku. Odpowiedz na te pytania, a my zgadniemy, jakim znakiem zodiaku jesteś

Pytanie 1 z 10
Jaka cecha charakteru najlepiej do Ciebie pasuje?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE