Urlop ojcowski 2022

i

Autor: pixabay.com/zdjęcie poglądowe Urlop ojcowski

Nowy kodeks pracy dyskryminuje mężczyzn? Urlop ojcowski mniej opłacalny niż macierzyński

2023-01-27 11:31

Kodeks pracy po nowelizacji będzie dyskryminował ojców - alarmują przedstawiciele Lewicy, wskazując na przepis, w ramach którego mężczyźni na 9-tygodniowym urlopie ojcowskim będą otrzymywać mniejsze wynagrodzenie niż kobiety za urlop macierzyński. Zdaniem polityków Lewicy, takie rozwiązanie sprawi, że mężczyznom nie będzie opłacało się korzystać z urlopu ojcowskiego. „(PiS) posunie się nawet do dyskryminacji mężczyzn, żeby kobiety zatrzymać w domu" - podkreśla Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W czwartek (26 stycznia) w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie kodeksu pracy. Projekt, wprowadzający do polskiego prawa dwie unijne dyrektywy, został skierowany do dalszych prac w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Nowelizacja kodeksu pracy przewiduje m.in. zmiany dotyczące urlopu rodzicielskiego. Pracownice i pracownicy będą mieli do niego indywidualne prawo. Ponadto wprowadzona zostanie, w ramach wymiaru urlopu rodzicielskiego, nieprzenoszalna część tego urlopu, w wymiarze do 9 tygodni dla każdego z rodziców.

- Jedną z najważniejszych zmian wprowadzających do kodeksu pracy jest prawo do indywidualnego urlopu rodzicielskiego dla pracownic i pracowników – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. - Łączny wymiar tego urlopu dla obojga rodziców będzie wynosił 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie albo 43 tygodnie w przypadku porodu mnogiego.

Przedstawiciele Lewicy wskazują jednak, że nowe przepisy będą dyskryminować ojców, którzy na 9-tygodniowym urlopie ojcowskim będą otrzymywać mniejsze wynagrodzenie niż matki za swój urlop.

- To dyskryminacja ojców, która uderza także w kobiety. Jeśli ojcowie będą za taki urlop otrzymywać niższe wynagrodzenie, to nie będą chcieli z niego korzystać, a na taki urlop będą się w stanie zdecydować tylko zamożne rodziny - mówi posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. - To pokazuje, że PiS w sytuacji, gdy UE nakazuje zrównanie w prawach kobiet i mężczyzn robi wszystko, by podtrzymać status quo. Posunie się nawet do dyskryminacji mężczyzn, żeby kobiety zatrzymać w domu.

Stanowisko Lewicy podzielają też inne partie opozycyjne.

- W ustawie znajdziemy wiele ważnych i potrzebnych rozwiązań, ale bardzo dziwi, że wysokość świadczenia rodzicielskiego dla ojców będzie wynosiła 70 proc., a nie - jak dla matek - 81,5 proc. Jest to przejaw nierównego traktowania, przez które ojcowie nie będą decydować się na opiekę nad dziećmi - wskazuje Hanna Gill-Piątek (Polska 2050).

Obecnie zasiłek macierzyński wypłacany jest w wysokości 100 proc. podstawy zasiłku za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego i 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku za pozostałą cześć tego urlopu – tym samym średnia wysokość zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego wynosi średnio 67,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Nowe przepisy przewidują wprowadzenie 70-procentowego zasiłku macierzyńskiego i ojcowskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców. Jeśli jednak matka złoży wniosek o urlop rodzicielski nie później niż 21 dni po porodzie, będzie jej przysługiwał urlop macierzyński i rodzicielski w wysokości 81,5 proc.

Czy Polacy wspierają WOŚP? Sonda #EwelinaPyta
Źródło: Urlop ojcowski mniej opłacalny niż macierzyński. Czy nowy kodeks pracy dyskryminuje mężczyzn?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE