Palma wielkanocna na Placu Wolności w Poznaniu

i

Autor: Szymon Miś Palma wielkanocna na Placu Wolności w Poznaniu

Wielkanoc 2023

Wielka palma na Placu Wolności miesiąc po demontażu choinki. Jak długo ona postoi?

Wielka, wysoka na prawie 4 metry palma wielkanocna stanęła w środę, 29 marca na Placu Wolności w Poznaniu. Ma to związek ze startującym w czwartek, 30 marca Jarmarkiem Wielkanocnym. Ponadto, poza palmą, na miejscu pojawiły się już budy, w których będzie można zrobić zakupy, a także inne wielkanocne elementy. Czy będą one placu stały tak długo, jak elementy bożonarodzeniowe?

Jarmark Wielkanocny w Poznaniu. Kiedy? Gdzie?

Po raz kolejny na Placu Wolności w Poznaniu stanie Jarmark Wielkanocny, który wprawi mieszkańców w świąteczny nastrój. W dniach 30 marca - 2 kwietnia stanie blisko 40 stoisk wypełnionych smakołykami, jedzeniem i ozdobami związanymi ze Świętami Zmartwychwstania Pańskiego. W niedzielę, 2 kwietnia na Rynku Łazarskim odbędzie się także kiermasz Złota Niedziela.

Prawie 4-metrowa palma na Placu Wolności

Dlaczego palma? Jest ona symbolem niedzieli poprzedzającej Niedzielę Wielkanocną, czyli tzw. Niedzieli Palmowej, kiedy to na pamiątkę przyjazdu Jezusa do Jerozolimy w kościołach święci się tę dekorację wielkanocną. Stąd pojawiła się w środę, 29 marca, jako główna ozdoba wydarzenia w centralnej części Placu Wolności, na której ustawieni będą wystawcy.

Do kiedy palma wielkanocna będzie na Placu Wolności w Poznaniu?

Teoretycznie palma wielkanocna powinna zniknąć już w poniedziałek, 3 kwietnia z Placu Wolności, jednak mając w pamięci to, jak długo na tym samym placu znajdowała się bożonarodzeniowa choinka, to już prowadzi do dyskusji wśród mieszkańców. Przypomnijmy, zgodnie z tradycją choinka, oraz inne elementy związane z Bożym Narodzeniem powinny zniknąć 2 lutego. Na Placu Wolności jednak, w związku z trwającym tam zimowiskiem, z lodowiskiem na czele, choinka, razem ze stajenką betlejemską stały na placu do 28 lutego. W tradycji katolickiej, od tygodnia wtedy trwał już Wielki Post, czyli okres przygotowania do Wielkanocy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE