W tej restauracji Polacy zjedzą za darmo

i

Autor: Facebook/Ambasada Polski w Belgradzie

CIEKAWOSTKI

W kawiarnio-restauracji "Corner" w miasteczku Valjevo w Serbii Polacy zjedzą za darmo! "Rachunek zapłacono już 100 lat temu"

2024-03-13 11:25

Jeśli wybieracie kierunek na wakacyjną wyprawę, warto zastanowić się nad Serbią. A gdy już tam będziecie, koniecznie odwiedźcie miasteczko Valjevo. Czeka tam na Was miła niespodzianka. Jako Polacy zjemy lunch i wypijemy kawę całkowicie za darmo w miejscowej kawiarnio-restauracji. Dlaczego?

Kawiarnio-restauracja "Corner" w Valjevo w Serbii. Polacy w tym lokalu zjedzą za darmo

W zachodniej Serbii, w górach, leży miasteczko Valjevo. Na Polaków czeka nam miła niespodzianka. W lokalnej kawiarnio-restauracji "Corner" zjemy lunch i wypijemy kawę zupełnie za darmo! Rachunek opłacono za nas już... 100 lat temu! Jak to możliwe?

- Musimy podziękować za to doktorowi Ludwickowi Hirsfeldowi! Słysząc historię Hani i Ludvika Hirsfelda, ich poświęcenia nie tylko dla mieszkańców Valjewa, ale dla całego Serbskiego narodu, Čorçe Momić, właściciel kawiarni-restauracji "Corner" w Valjewie, postanowił nigdy więcej nie pobierać opłat za żadnego Polaka! - informuje w mediach społecznościowych Ambasada RP w Belgradzie.

Przedstawiciele polskiej ambasady postanowili przekonać się na własnej skórze, czy to prawda. - Doskonała ☕, pyszna 🍕, wspaniała rozmowa z Panem Łor đe Momić, dumnym Valjevo, a kiedy poprosiliśmy kelnera o rachunek, dostaliśmy odpowiedź - Hirsfeld zapłacił za to 💯 lat temu! - relacjonują.

Kim był Ludwik Hirszfeld? Dzięki niemu Polacy zjedzą w serbskim miasteczku za darmo

Ludwik Hirszfeld zmarł 70 lat temu, w marcu 1954 r. Był wybitnym naukowcem, bakteriologiem i immunologiem. To Hirszfeld stworzył podstawy nauki o grupach krwi i wprowadził do użycia stosowane do dziś oznaczenia: A, B, AB i 0. To także Polak odkrył przyczynę konfliktu serologicznego, co przez kolejne dziesięciolecia uratowało życie tysiącom noworodków.

W 1915 r. razem ze swoją żoną Hanną wyjechali na Bałkany. Służyli jako lekarze serbskiej armii i walczyli z epidemią tyfusu plamistego. Hirszfeld z ogromnym zaangażowaniem pracował w szpitalach i laboratoriach polowych, choć musiał zmagać się z brakiem personelu medycznego, leków czy podstawowych środków do dezynfekcji. Na Bałkanach odkrył dwa nowe szczepy bakterii, które odpowiadają za dur A i dur C. Został skierowany właśnie do miasteczka Valjevo. Polski lekarz zdołał opracować szczepionkę i pokonać epidemię. Król Serbii Piotr I odznaczył wówczas Ludwika Hirszfelda orderem Świętego Sawy.

W 2017 r. przed Muzeum Historii Medycyny w Belgradzie odsłonięto pomnik polskiego uczonego.

Ludwik Hirszfeld spoczął na Cmentarzu Św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu.

Wakacje w kraju czy zagranicą? Te kraje Polacy najczęściej odwiedzali w 2023 roku [GALERIA]