rogale marcińskie

i

Autor: Shutterstock Przygotowanie rogali świętomarcińskich to kulinarne wyzwanie, ale ich smak wart jest poświęcenia.

Quiz

Quiz. To test dla prawdziwych smakoszy rogali świętomarcińskich. Ile wiesz o tym poznańskim przysmaku?

Już niebawem swój najważniejszy dzień będzie miał symbol Poznania, czyli rogal świętomarciński. Z reguły ten przysmak kojarzony jest z 11 listopada, jednak w stolicy Wielkopolski, można zajadać się nim przez cały rok! Spróbuj swoich sił w naszym poznańskim teście! 5 punktów masz gwarantowanych!

Rogale świętomarcińskie. Tradycja wypieku tego przysmaku sięga już 1891 roku! W tamtym czasie, gdy zbliżał się dzień św. Marcina (11 listopada), ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod wezwaniem św. Marcina, ks. Jan Lewicki, poprosił wiernych, aby każdy, w miarę możliwości, zrobił coś dla ubogich. W ten sposób powoli kształtowała się historia. Józef Melzer, jeden z poznańskich cukierników, odpowiadając na prośbę proboszcza, upiekł trzy blachy rogali z białym makiem i przyniósł pod kościół. Tak się zaczęło! W kolejnych latach dołączyli do niego inni, aby każdy mógł w ten dzień najeść się do syta.

Quiz. Co wiesz o rogalach świętomarcińskich?

Rogale świętomarcińskie są hitem w Wielkopolsce! Jednak niestety każdego roku, wzrastające ceny sprawiają, że stawki za rogale szokują. Z racji tego, że jest to wyjątkowy wypiek, uznany za symbol Poznania, każdy chociaż raz w roku, bez względu na ceny i kalorie, powinien skusić się na rogala świętomarcińskiego. Jadasz rogale nie tylko na 11 listopada? Wiesz, że ich nadzienie składa się z białego maku, a ciasto wykonywane jest z dodatkiem margaryny? Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na powyższe pytania, to spróbuj swoich sił, w naszym poznańskim teście!

Quiz. To test dla prawdziwych smakoszy rogali świętomarcińskich. Ile wiesz o tym poznańskim przysmaku?

Pytanie 1 z 10
Z jakiego ciasta wykonywane są prawdziwe rogale świętomarcińskie?
Jak powstają rzeszowskie rogale św. Marcina?