Dlaczego w Poznaniu nie odbywają się koncerty światowych gwiazd? Miasto wyjaśnia

i

Autor: pixabay.com/12019, Facebook/Andrzej Rataj Radny Miasta Poznania, BIP Poznań/Jędrzej Solarski

KULTURA

Poznań bez koncertów światowych gwiazd. Radny pyta o powody, władze miasta udzieliły odpowiedzi

2023-07-13 14:08

Radny Andrzej Rataj napisał interpelację w sprawie "koncertów światowych gwiazd muzyki rozrywkowej w Poznaniu". Podkreślił, że stolica Wielkopolski na tym polu wypada blado w porównaniu do innych polskich miast. Zapytał o przyczyny takiej sytuacji. Teraz doczekał się odpowiedzi zastępcy prezydenta Poznania Jędrzeja Solarskiego.

Dlaczego w Poznaniu nie ma koncertów gwiazd światowej muzyki? Interpelacja radnego Andrzeja Rataja

Radny Andrzej Rataj jest przedstawicielem KO i wiceprzewodniczącym Komisji Kultury i Nauki. W ostatnich dniach czerwca zwrócił się do prezydenta Jacka Jaśkowiaka z interpelacją w sprawie "koncertów światowych gwiazd muzyki rozrywkowej w Poznaniu". - Wydarzenia kulturalne mają istotny wpływ na rozwój gospodarczy i prestiż danego ośrodka. Do imprez kulturalnych o dużym znaczeniu dla znacznej części społeczeństwa należą koncerty światowych gwiazd muzyki rozrywkowej, budujące dobry wizerunek danego miasta oraz dające wymierne korzyści nie tylko artystom, organizatorom i obsłudze koncertów, ale również i miastom, w których te wydarzenia się odbywają - zaznaczył radny.

- Koncerty takie organizowane są również w Poznaniu, jednakże zakres, częstotliwość i znaczenie tych wydarzeń wydają się mniejsze niż w innych największych polskich miastach, takich jak Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Warszawa czy Wrocław - zauważył po chwili. Zwrócił się do władz Poznania z trzema pytaniami. W ostatnich godzinach doczekał się odpowiedzi napisanych przez zastępcę prezydenta miasta Jędrzeja Solarskiego.

Koncerty gwiazd światowej muzyki w Poznaniu. Czy jest ich tyle, ile w innych polskich miastach?

Radny Andrzej Rataj zapytał o to, jak Poznań wypada na tle innych polskich miast w organizacji koncertów gwiazd światowej muzyki. - Jak można ocenić zakres, częstotliwość i znaczenie koncertów światowych gwiazd muzyki rozrywkowej w Poznaniu w ostatnich latach w porównaniu z innymi największymi polskimi miastami? - pytał. Przypomnijmy, na Stadionie Miejskim przy Bułgarskiej wystąpili dotąd Sting (w 2010 roku), Iron Maiden (w 2014 roku) i Andrea Bocelli (w 2019 roku).

- Biorąc pod uwagę okres pandemii, która w latach 2020 - 2021 niemal całkowicie wykluczyła możliwość organizacji masowych wydarzeń, w ciągu ostatniej kadencji samorządu odbył się jeden znaczący koncert stadionowy światowej gwiazdy (Andrea Bocelli w 2019 roku) oraz kilka – kilkanaście wydarzeń halowych (np. Alvaro Soler, Archive w 2019 roku, Louis Tomlinson, Jethro Tull, Matt Dusk, Tommy Cash w 2022 r.) - wyliczył w odpowiedzi zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski. Przyznał, że pod tym kątem stolica Wielkopolski "nie zajmuje równorzędnego miejsca w czołówce polskich miast". - Wyższa pozycja innych miast w znacznej mierze wynika z posiadanej przez nie infrastruktury – w Warszawie to kwestia aktywności i możliwości Stadionu Narodowego (rozwinięcie tej tezy nastąpi w odpowiedzi na pytanie 2), zaś w przypadku pozostałych miast wykorzystania komercyjnie dużych hal, takich jak Atlas Arena w Łodzi, Tauron Arena w Krakowie, Spodek i NOSPR w Katowicach, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu - dodał. Zaznaczył, że sytuację w Poznaniu "może zmienić oddanie do użytku odnowionej i powiększonej hali Arena".

Koncerty światowych gwiazd na Stadionie Miejskim przy Bułgarskiej. Czy to możliwe?

Radny Andrzej Rataj dopytywał o możliwość wykorzystania w większym stopniu Stadionu Miejskiego przy Bułgarskiej. To tam miałyby się odbywać największe muzyczne wydarzenia, z udziałem czołowych światowych artystów. Koncerty na stadionach regularnie odbywają się w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu czy Chorzowie.

- W porównaniu do innych dużych aren stadionowych, poznański Stadion Miejski w największej mierze jest wykorzystywany na potrzeby meczów lokalnego klubu piłkarskiego. Fundamentem dobrej kondycji finansowej obiektu są sukcesy sportowe Lecha Poznań – frekwencja na jego meczach od lat jest najwyższa w Polsce, w związku z czym klub i związany z nim operator stadionu, dążąc do maksymalizacji dochodów z tzw. dnia meczowego, zagęszcza kalendarz imprez sportowych - zaznaczył Solarski, podając za przykład poprzedni sezon, gdy Lech długo grał w europejskich pucharach. To oznacza, że w Poznaniu - zdaniem prezydenta - niemożliwe jest planowanie koncertów z należytym wyprzedzeniem. Organizacja tego typu wydarzeń przy Bułgarskiej ma być również nierentowna. - Z trzech koncertów na poznańskim stadionie tyko jeden (Iron Maiden w 2014 roku) odbył się bez finansowego wsparcia ze strony samorządu. Przyniósł on komercyjnemu organizatorowi stratę finansową, mimo tego, że w koncercie uczestniczyło aż 25 tysięcy widzów - podsumował Solarski.

Duże koncerty muzyczne w Poznaniu. Czy będzie ich więcej?

- Czy byłoby możliwe, kiedy byłoby możliwe i w jaki sposób byłoby możliwe zwiększenie liczby i częstotliwości koncertów światowych gwiazd muzyki rozrywkowej w Poznaniu? - zapytał radny Rataj. W odpowiedzi na to pytanie prezydent Jędrzej Solarski wskazał trzy czynniki, które "mogłyby przyczynić się do zwiększenia liczby i jakości wydarzeń muzycznych z udziałem światowych gwiazd muzyki". Wymienił zakończenie remontu Areny (czynnik infrastrukturalny), atrakcyjne warunki umów operatorów Areny i Stadionu Miejskiego o współpracy z kluczowymi podmiotami na międzynarodowym rynku koncertowym (czynnik kompetencyjny) oraz zdolności operatorów dużych aren do pozyskania funduszy, które mogłyby służyć przyciągnięciu do Poznania największych wydarzeń i w ten sposób uczynić lokalizację w Poznaniu atrakcyjniejszą dla agencji dysponujących prawami do organizacji największych wydarzeń (czynnik finansowy).

Tak bawiła się publiczność w Poznaniu podczas tegorocznego Wielkiego Grillowania! Zobaczcie naszą galerię.