Papierosy mentolowe i „klikane” znikają ze sklepów! Rozkwitnie czarny rynek? Możliwe!

2020-05-18 18:00 DR
Papierosy / zdjęcie ilustracyjne
Autor: Pixabay Papierosy / zdjęcie ilustracyjne

Papierosy mentolowe i „klikane” znikają ze sklepowych półek. To efekt działań unijnych urzędników, których zdaniem taki zabieg zniechęci wiele osób do palenia tytoniu. Badania jednak jasno wskazują, że rozkwitnąć może handel papierosami na czarnym rynku…

Wiele osób skarży się, że w sklepach od jakiegoś czasu bardzo trudno dostępne są papierosy mentolowe. Nic dziwnego. 20 maja w Polsce zacznie bowiem obowiązywać zakaz sprzedaży papierosów smakowych. Oznacza to, że z półek całkowicie znikną popularne mentole i „kliki”. To pomysł unijnych urzędników, którzy twierdzą, że taki zabieg spowoduje ograniczenie liczby palaczy. Zakaz nie dotyczy jednak papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek.

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych: Rozkwitnie czarny rynek?

Wiele może na to wskazywać. Według badań przeprowadzonych przez Forum Konsumentów wynika, że 51 proc. palaczy nie ma zielonego pojęcia o zakazie sprzedaży papierosów mentolowych. Zaskakujące są jednak dane mówiące o osobach, które nie mają zamiaru rezygnować ze swoich ulubionych papierosów. 20 proc. ankietowanych deklaruje, że sięgnie po papierosy smakowe z czarnego rynku po ich wycofaniu z legalnej sprzedaży.

Już kilka lat temu polski rząd zaskarżył decyzję Unii Europejskiej o wycofaniu ze sprzedaży papierosów mentolowych. Te stanowiły bowiem około 30% rynku tytoniowym. Rządzący powoływali się na „istotne konsekwencje gospodarcze”. Nic z tego. Już w grudniu 2015 r. TSUE oddalił skargę Polski. Papierosy znikną więc definitywnie.

Coraz więcej nastolatków sięga po e-papierosy. Odnotowano przy tym zgony, po tym jak do liquidów dodano toksyczne substancje. Materiał Szymona Kępki:
Salony fryzjerskie otwarte - rozmowa z właścicielem salonu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.