Jedzenie

Najdziwniejsze owoce świata. Niektóre wyglądają, jak z filmów science fiction!

Na świecie istnieją takie połączenia smakowe owoców, które nawet nam się nie śniły! Przedstawiamy zestawianie najdziwniejszych owoców na świecie (pod względem smakowym i wizualnym). Zobaczcie jak się prezentują!

Oto zestawienie najdziwniejszych owoców na świecie

  • Pitaja

Nazywana również smoczym owocem albo truskawkową gruszką. Co ciekawe jest owocem kaktusa! Jak wygląda? Ma charakterystyczną, różową skórkę, wewnątrz której znajduje się biały lub purpurowy miąższ z czarnymi nasionami. Trzeba przyznać, że wygląda jak z bajki, prawda?Owoce w smaku przypominają połączenie melona z kiwi.

Gdzie występuje? W Ameryce Południowej oraz w Azji Południowo-Wschodniej.

  • Chlebowiec

Chlebowiec właściwy, czyli chlebowe drzewo właściwe – gatunek rośliny z rodziny morwowatych. Pochodzi prawdopodobnie z Moluków, Nowej Gwinei, Mikronezji, Wysp Salomona i Vanuatu. Jest szeroko rozprzestrzeniony w uprawie i dziczejący w strefie tropikalnej.

Gdzie występuje? Pochodzi z Azji.

  • Kiwano - ogórek afrykański

Druga nazwa to ogórek afrykański. Przypomina najeżonego kasztana, choć jest żółte lub pomarańczowe. To właśnie kiwano – prawdziwa bomba witaminowa. W środku ma zielony miąższ, do złudzenia przypominający ogórka. Jego smak jest orzeźwiający, zbliżony do mieszanki ogórka, kiwi i melona, chociaż zapachem owoc mocno przypomina dojrzałego banana.

Gdzie występuje? To roślina pochodząca z Afryki.

  • Jabłko cukrowe

Jabłko cukrowe to owoc drzewa o nazwie flaszowiec łuskowaty Annona squamosa, pochodzącego z Karaibów i Ameryki Południowej. Gatunek ten jest obecnie uprawiany w większości krajów tropikalnych.

Gdzie występuje? Pochodzi z Ameryki Południowej. Jest bardzo słodkie i ma kremową konsystencję. Spróbujecie go na Jamajce.

  • Mangostan właściwy

Co charakteryzuje mongostana? Ma grubą skórkę, po której występuje biały owoc. Na skórę trzeba uważać, ponieważ mocno brudzi, a plamy po tym owocu naprawdę trudno sprać z ubrań. Poza tymi negatywnymi cechami, smakuje wyśmienicie! Słodki, lekko kwaskowaty i bardzo orzeźwiający, ot trochę mieszanka poziomki, ananasa, liczi i brzoskwini.

Gdzie występuje? Największym producentem jest Tajlandia, ale występuje w całej Azji Południowo-Wschodniej, a także w niektórych krajach Ameryki Południowej.

  • Rambutan

A właściwie jagodzian rambutan. Wygląda, jak mały, czerwony jeż lub jeszcze niedojrzały kasztan, ponieważ jest zamknięty w kolczastej „skorupce”. Na szczęście nie jest ona tak kolczasta, jak się wydaje, ponieważ „kolce” są w rzeczywistości miękkimi włoskami. Wystarczy ją rozciąć, aby móc cieszyć się samkiem słodkiego, orzeźwiającego miąższu. Jak smakuje? Niektórzy porównują jego aromat do śliwki.

Gdzie występuje? Głównie w Malezji, Chinach i Indonezji, a także w niemal całej Azji Południowo-Wschodniej.

  • Salak - Oszpilna jadalna

Nazywany też oszpliną jadalną i… wężowym owocem! Wygląda niesamowicie! Jego skórka przypomina fakturą skórę węża i jest szorstka (a nawet kłująca). Rośnie podobnie jak np. liczi, czyli w kiściach na palmach. Miąsz jest słodko-kwaskowaty i soczysty, a jego aromat często opisuje się jako połączenie smaku jabłka, gruszki, banana i ananasa.

Gdzie występuje? Głównie w Indonezji, na wyspach Jawa, Sumatra oraz Bali, ale także w innych krajach Azji Południowo-Wschodniej, np. w Tajlandii

  • Karambola

Nazywana też owocem gwiaździstym, bo rzeczywiście po przekrojeniu przypomina gwiazdę. Pojawia się od czasu do czasu w polskich supermarketach, ale najlepiej smakuje w swoim „środowisku naturalnym”. Karambola jest owocem słodkim, z lekko kwaśnym, czasami gorzkim posmakiem.

Gdzie występuje? W Azji Południowo-Wschodniej, na Południowym Pacyfiku, w Mikronezji, w części Azji Wschodniej oraz na Karaibach.

  • Durian

To chyba jeden z najbardziej zadziwiających owoców na tej planecie. Jednocześnie trzeba przyznać, że jest przeznaczony tylko dla wytrwałych! Dlaczego? Durian słynie ze swojego bardzo intensywnego zapachu. Zawiera aż 41 różnych związków zapachowych (odorantów), w tym np. mający zapach smażonej cebuli, ale także miodu, karmelu, zgnilizny, siarki i kapusty.

Gdzie występuje? W tropikalnych obszarach południowo-wschodniej Azji.

  • Noni

To inaczej morwa indyjska. Jej zapach jest dość intensywny i wielu reaguje na niego negatywnie. A co ze smakiem? Noni bywa gorzkie! Za to sok z noni jest bardzo popularny i ceniony ze względu na walory prozdrowotne, zawiera np. substancje, które mogą wspierać przeciwdziałanie nowotworom. Dlatego noni jest chętnie wykorzystywane w medycynie tradycyjnej w Polinezji.

Gdzie występuje? Głównie w Azji, ale także w Australii i na Hawajach.

  • Cytron

Wygląda zadziwiająco! Najprawdopodobniej jest jednym z pierwotnych gatunków cytrusów, z których wywodzą się dzisiejsze cytryny czy limetki. Miąższ jest kwaśny i bardzo aromatyczny, a same owoce fakturą przypominają cytryny i są dosyć duże – informuje serwis globtroper.pl.

Gdzie występuje? Pochodzi z podnóża Himalajów. Uprawia się go w Azji Środkowo-Wschodniej, a także krajach śródziemnomorskich czy na Karaibach.

Tak wyglądają najdziwniejsze owoce świata. Zobacz!

Gigantyczne ceny, drożyzna na targowiskach w Warszawie. Ludziom brakuje pieniędzy na warzywa i owoce!