Zwolnienie z WF tylko od lekarza? Uczniowie powinni przygotować się na zmiany

i

Autor: pexels/Kampus Production

Edukacja

Nawet 1/3 uczniów bierze zwolnienia z WFu. Skąd ta niechęć do przedmiotu?

Polska młodzież tyje najszybciej w Europie, jak wynika z badań, a może być coraz gorzej. Aż jedna trzecia polskich uczniów na zajęcia wychowania fizycznego przynosi zwolnienie. Mimo zmian zapowiadanych przez resort edukacji w ubiegłe wakacje, o tym, by zwolnienie z WF-u mógł wystawiać tylko lekarz specjalista, prawodawstwo do dzisiaj się nie zmieniło. Dlaczego dzieci unikają lekcji WF-u? Czy to brak pomysłu nauczycieli, czy uzależnienie dzieci od telefonów?

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie?

Co czwarte dziecko w Polsce ma nadwagę, inne dzieci do tego dążą, gdyż aż co trzeci uczeń nie ćwiczy na lekcjach wychowania fizycznego. Zgodnie z badaniami testów sprawności dziesięciolatków, 50 lat temu, uczeń w tym wieku na drążku ze zgiętymi rękami wytrzymał na drążku średnio 24 sekundy, dzisiaj jest to 8 sekund. To bardzo wiele mówi.

Co jest przyczyną opuszczania zajęć WF-u przez polskie dzieci?

Współczesne dzieci są przyzwyczajone do dynamicznych zmian i szybko się nudzą, krótkie kreskówki, a teraz także skrajnie krótkie filmiki w mediach społecznościowych powodują, że dzieci coraz szybciej się nudzą, także na lekcjach. - WF w mojej szkole polega na tym, że ciągle uprawiamy gimnastykę, a czasami pogramy w koszykówkę. Często miałam przez to wybite palce i skręcone nogi. Poprosiłam mamę, żeby załatwiła mi zwolnienie na WF, ale za to chodzę na tańce do domu kultury i razem biegamy - powiedziała nam dwunastoletnia uczennica.

Wielokrotnie prosiliśmy dyrekcję o zmianę nauczyciela od wfu, bo ten ten to tylko ciągle to samo robi. Moja córka ciągle miała jakieś kontuzje, przychodziła zapłakana, bo nie mogła zaliczyć ćwiczeń. Dziewczyna ma same piątki i dwójkę z wfu. Dogadałam się z ortopedą, aby wypisał jej zwolnienie, ale za to Wanda chodzi na tańce i ze mną biega. Taka była decyzja moja i męża. Wiem, że to nie jedyny taki przypadek ich w klasie. Na 20 dzieci, ćwiczy normalnie 12. To nie jest normalne.

- słyszymy od matki uczennicy. Czy więc to jest tylko tak, że to wina dzieci, oraz ich uzależnienia od mediów społecznościowych i telefonów komórkowych. Też, ale nie zawsze. Polskie szkoły, nie tylko w kontekście zajęć w ławkach szkolnych, ale także podczas lekcji wychowania fizycznego zatrzymało się w dawnych latach i jest niedzisiejsze. Nie zachęca to dzieci do aktywności, tak potrzebnej podczas wielogodzinnych zajęć lekcyjnych. Do tego dochodzi niska samoocena dzieci, szczególnie dziewczynek, które boją się ocen koleżanek i kolegów ich wyglądu podczas wysiłku fizycznego, szczególnie w szkołach średnich, gdy młode kobiety nakładają makijaż.

Jak zapobiec zwolnieniom z WF-u?

Ministerstwo Edukacji i Nauki latem 2022 roku zapowiadało zmiany w zwolnieniach z wychowania fizycznego. Te miały być przyjmowane tylko i wyłącznie, jeśli były wystawione przez lekarza specjalistę. Minął prawie rok, a w tej sprawie nic się nie zmieniło. Zmiany są natomiast potrzebne, zarówno systemowe, jak i w działaniu, zarówno rodziców, nauczycieli, jak i uczniów. Sport to zdrowie, a jego brak, to szybsza droga do różnego rodzaju chorób.

Szkoła zawiesza lekcje z powodu braku kadry